۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵
کد مطلب : ۱۰۹۲۴۲

چرا کاسبان تحریم نگران خروج قیر صادراتی از بورس هستند ؟

در این بحبوحه علمداران رانت خوار و کاسبان تحریم با انحاء و روشهای مختلف و نگران از دست دادن بازار خاص این محصول هر روز به مخالفت با این تصمیم برخاسته اند و جالب اینکه این طیف از گروه تولیدکنندگان اصلی و صاحبان دغدغه های جدی فعلی نیستند.
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،قیر ایران با صادرات بیش از سه میلیون تن در سال که آوازه آن در بین مشتریانش همچنان طنین انداز است این روزها حال و روز خوشی ندارد و بدلیل شرایط تحریمی دچار افت صادرات شده و اقبال خریداران خارجی برای خرید از بورس کالا به شدت افت کرده است.

افت صادرات در ماههای اخیر موجب نگرانی بسیاری از تولیدکنندگان داخلی شده و یکی از دلایل ان نیز سازوکار عرضه های صادراتی در شرایط تحریمهاست چرا که خریدار خارجی به دلیل شرایط تحریمی کشور و مشکلات بانکی دیگر راغب به خرید قیر ایران نبوده و بدنبال جایگزین کردن قیر مورد نیاز خود از دیگر کشورهای منطقه است.

در همین حال شریعتمداری وزیر رفاه با دغدغه جدی و درست تهدیدهای اشتغال این صنعت با اقدامی به موقع و قابل تحسین به فوریت نامه ای را برای بیژن زنگنه وزیر نفت می نویسد و در آن عنوان می کند ادامه وضعیت فعلی و محدود بودن خریداران قیر ایران، بایستی برای نجات صنعت قیر کشور و جلوگیری از دست دادن بازارهای صادراتی فروش قیر از راهکاری منطقی و متناسب با شرایط و در اختیار شرکت های تولید کننده قرار بگیرد.

اینکه کشور در شرایط خاصی قرار دارد بر همگان روشن است و این اقدام از سوی دو وزیر کارکشته دولت تدبیر و امید نشان از عزم جدی دولت برای حفظ اشتغال این صنعت و تداوم صادراتی قیر کشور حکایت دارد .

حال در این بحبوحه علمداران رانت خوار و کاسبان تحریم با انحاء و روشهای مختلف و نگران از دست دادن بازار خاص این محصول هر روز به مخالفت با این تصمیم برخاسته اند و جالب اینکه این طیف از گروه تولیدکنندگان اصلی و صاحبان دغدغه های جدی فعلی نیستند.

آقایان اجازه دهید تولیدکنندگان واقعی با معیارهای تخصصی موضوع را در شرایط تحریمها مدیریت نمایند.

در خاتمه سوال این است اگر این صنعت متوقف و اشتغال آن از بین برود نوک حمله های شما کجا را نشانه خواهد گرفت؟
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قیمت سوخت و سراب توسعه
محسن دلاویز /مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت
راهکاری جهت حرکت به سمت توسعه ی پایدار نفت
سجاد کشاورزیان/ دکترای انرژی دانشگاه پلیتکنیک میلان و پژوهشگر پتروشیمی نوری