۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
کد مطلب : ۱۱۵۱۹۴
تا پایان سال 2019 ؛

بازار نفت متعادل می‌شود

کشورهای عضو اوپک و غیراوپک نظیر مثل روسیه به اوپک‌پلاس موسوم هستند توافق کرده‌اند که از ماه ژانویه تولیدشان را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این اقدام با هدف افزایش قیمت نفت و کاهش ذخایر صورت گرفت.
بازار نفت متعادل می‌شود

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در حالی که ترامپ کشورهای عضو اوپک را به افزایش تولید نفت تهدید می‌کرد اما این کشورها طرح کاهش تولید نفت را اجرا کردند به طوری که وزیر نفت کویت می‌گوید: بازار نفت با اجرای این طرح تا پایان سال 2019 متعادل می‌شود.

 وزیر نفت کویت اعلام کرد: انتظار می‌رود که بازار نفت تا پایان سال 2019 به دلیل اینکه ذخایر جهانی کاهش و تقاضا برای این ماده ارزشمند افزایش می‌یابد به سمت متعادل شدن برود اما هنوز اوپک کار اصلی خود را انجام نداده است. 

خالد الفاضل اعلام کرد: هنوز ابهام درباره رشد تقاضای نفت به واسطه نگرانی از تأثیر جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد جهان و افزایش تولید نفت شیل آمریکا وجود دارد و این مسئله پیش‌بینی آینده نفت را سخت کرده است.

بنابراین چشم‌انداز ابهام، مسیر را برای اوپک و هم‌پیمانانش برای داشتن طرح شفاف عرضه نفت در نیمه دوم سال بسیار سخت می‌سازد.

فاضل اعلام کرد: هنوز بسیار زود است که بگویم پس از ماه ژوئن تولیدکنندگان نفت برنامه فعلی عرضه خود را ادامه می‌دهند.

کشورهای عضو اوپک و غیراوپک نظیر مثل روسیه به اوپک‌پلاس موسوم هستند توافق کرده‌اند که از ماه ژانویه تولیدشان را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این اقدام با هدف افزایش قیمت نفت و کاهش ذخایر صورت گرفت. 

فاضل گفت: نگرانی جدی در بازار نفت اساساً به دلیل نگرانی از عرضه نفت وجود دارد به عنوان مثال اقدام اخیر آمریکا در عدم تمدید معافیت‌های تحریمی 8 کشور برای خرید نفت ایران یکی از این نگرانی‌ها است.

همچنین تحریم‌های آمریکا روی نفت ونزوئلا، تنش‌های سیاسی در لیبی، رشد تولید نفت شیل آمریکا و جنگ تجاری بین واشنگتن و پکن از دلایلی است که چشم‌انداز عرضه و تقاضای جهانی نفت را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. 

وی ادامه داد: اگر ما نیم‌نگاهی به ذخایر کشورهای OECD بیندازیم فکر می‌کنم که ما در مسیر واقعی قرار گرفتیم، ذخایر این کشورها به کمترین میزان میانگین 5 سال گذشته رسیده است و در این میان کشورهای اوپک و غیراوپک با اجرای کاهش تولید نفت نقش مهمی را بازی کرده‌اند. 

میزان پایبندی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک به طرح کاهش تولید نفت در ماه آوریل 168 درصد بوده است و مفهوم آن این است که این کشورها حتی فراتر از میزان تعهداتشان تولید نفت را کاهش داده‌اند. 

*اوپک کار زیادی برای اجرا دارد
وزیر نفت کویت ادامه داد: اما با این اوصاف هنوز اوپک کارهای زیادی است که باید انجام دهد. من بر این باورم که بازار نفت در نیمه دوم سال 2019 متعادل می‌شود و هر چه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم متعادل‌تر خواهد شد. 

به گفته فاضل، تقاضای فصلی نفت طی چند ماه آینده افزایشی خواهد شد چرا که پالایشگاه‌های نفتی از دوره تعمیرات و نگهداری خود بیرون خواهند آمد اما همچنان تقاضا مسیر ناامنی خود را خواهد داشت. 

سهم اوپکی‌ها از طرح کاهش تولید نفت 800 هزار بشکه در روز بوده اما کاهش واقعی آنها بیش از این میزان بوده است و در واقع این نشان می‌دهد که کشورهای اوپک‌پلاس بیش از آنچه که در طرح کاهش تولید نفت پیش‌بینی شده بود تولید خود را کاهش دادند.

عربستان سعودی برای افزایش قیمت تولید نفت خود را از ماه ژانویه کاهش داده است.
این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها به کشورهای عضو اوپک هشدار داده که برای کاهش قیمت جهانی نفت تولید خود را افزایش دهند. 

منبع: فارس 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما