کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

شریف موسوی در گفت و گو با نفت ما تاکید کرد:

اولویت کشور باید صنعت پتروشیمی باشد

شخص رییس جمهور توجه ویژه ای به صنعت پتروشیمی دارد

27 شهريور 1400 ساعت 7:56

سید رحیم شریف موسوی یکی از مدیران باسابقه و قدیمی است که در روزهای اخیر، برخی تلاش کرده‌اند تا نامش را به عنوان کاندید محرز مدیرعاملی هلدینگ خلیج فارس معرفی کنند. عدم علاقه وی به ایجاد تغییرات بنیادین و تحول، محافظه‌کاری و سن بالا، از جمله دلائلی است که منتقدانش، در رد صلاحیت وی، برشماری می کنند. طرفدارانش اما بر تجربه و تخصص او تاکید می‌ورزند.


بسیاری معتقدند که این هلدینگ عظیم و سرنوشت ساز در تامین بودجه دولت، نیازمند یک مدیر جوان و شجاع است که همزمان از مزیت تخصص نیز برخوردار باشد، خصوصیاتی که به سختی می‌توان آنها را در شریف موسوی جست.
  آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،  بدون پیش داوری مصاحبه‌ای با شریف موسوی انجام داده و نظر وی را در خصوص جوانگرایی جویا شده است.
سید رحیم شریف موسوی در پاسخ به پرسشی در خصوص، مقوله جوانگرایی در صنعت پتروشیمی گفت: آخرین صحبت رهبری در همین خصوص بود و  تاکید کردند که جوانان شایسته در کارها مشارکت داشته باشند، تا زمینه کادرسازی برای آتیه فراهم شود. این مسئله وجود نیروی پشتیبان برای مدیریت آتی کشور را تضمین می کند. واقعیت این است که نیروی پرشور جوان در عرصه های های مختلف، همچون جبهه و جنگ، با جسارت هر چه تمام تر عمل می کنند. اما در مبحث امور تخصصی، حرفه ای و زیربنایی در رشته های حساس برای اقتصاد کشور، قطعاً تجربه و تخصص لازمه کار است و شور جوانی به تنهایی نمی تواند در این وادی کارساز باشد. 
وی افزود: در خصوص بنگاه های بنیادین اقتصاد ایران همچون صنایع نفت و پتروشیمی، که قرار است در آن رخدادهای عظیمی رقم زده شود، حجم گسترده‌ای از دانش، تجربه و تخصص وجود دارد که با زحمت سالیان و به صورت کاملاً تدریجی جمع گشته است. اگر شخصی حامل این تجربه باشد و سلامت کاری را به عینه و در عمل نشان داده باشد، این شخص قطعاً می تواند به مملکت کمک کند. البته اگر سن دولت فعلی نسبت به دولت قبل، چند سال جوانتر می‌شد، بسیار بهتر بود، هر چند متاسفانه این مهم نیز رخ نداد، اما آنها که در راه کسب تجربه و راهبری این کشتی، موی سپید کرده اند، قطعاً باید هر کدام چند جوان را تحت پوشش قرار دهند تا از طریق آموزش آنها، امکان انتقال تجربیات و کادرسازی در حوزه انرژی فراهم شود.
 
افزایش تقاضا در حوزه پتروشیمی
 مدیرعامل سابق پتروشیمی مارون و کیان، با اشاره به نقش کلیدی صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور، گفت: در نامه ای به اوجی وزیر نفت، دغدغه ها و نقطه نظراتم را در خصوص صنعت مهم پتروشیمی عرض کردم. این صنعت چه بخواهیم و چه نه، نقشی بسیار راهبردی در آینده ایفا خواهد کرد. دوران نفت در ده سال آینده ممکن است سر برسد و حداقلش این است که این چراغ روز به روز کم سوتر می شود، البته موضوع گاز فرق دارد و می توان به آن بیشتر توجه شود. در این بین، این تنها پتروشیمی است که می تواند از طریق فرآوری خوراک، به موتور محرکه اقتصاد تبدیل شود و تقاضای داخلی و بین‌المللی در این حوزه روز به روز در حال گسترش است.
 این مدیر باسابقه صنعت پتروشیمی، ضمن تاکید بر لزوم توسعه بازار، افزود: حفظ کجدار و مریز روند فعلی تولید قابل قبول نیست و افزایش تولید باید همزمان با افزایش تقاضا صورت گیرد. افزایش بخش تقاضا و مصرف هم راههای متعددی دارد. ما در این زمینه طرح های مختلفی تهیه کرده ایم و با دوستان خبره این حوزه نیز مشورت کرده ایم. در حال حاضر صنعت پتروشیمی کشور، در خوشبینانه ترین حالت ممکن با 20 یا 30 درصد کمتر از ظرفیت خودش در حال فعالیت است. عامل عمده این مسئله کمبود خوراک است. در دوره زنگنه به چشم طفیلی و سربار به صنعت پتروشیمی نگاه می‌شد، خوشبختانه رویکرد دولت جدید کاملاً در تضاد با این تفکر دگم است و شخص رئیس جمهور عنایت ویژه ای به صنعت پتروشیمی دارد. اگر همین 20 یا 30 درصد ظرفیت بالقوه را بالفعل سازیم، می‌توان یک رقم نجومی درآمد برای کشور خلق کرد. در صورت تزریق گاز به پتروشیمی ها، انگار به آنها خوراک می فروشیم و این به معنی ایجاد یک منبع درآمد پایدار برای خزانه دولت است. ما یک دهه قبل در پتروشیمی مارون ماهیانه بیش از 1000 میلیارد ریال تنها برای خرید خوراک پرداخت می کردیم و توانستیم در آن دوره سود 3000 میلیارد تومانی را محقق سازیم.
 
استارت طرح های توسعه ای در بازه زمانی 6 تا 1 سال
 شریف موسوی گفت: در عرض 6 ماه  تا 1 سال می توان برخی از طرح های حوزه پتروشیمی را سریعاً به بهره برداری رساند و یک تحرک جدی در این صنعت ایجاد کرد. پتروشیمی یک رشته به غایت تخصصی و پیچیده است، این بخش، می تواند به راه نجات اقتصاد، بدل شود. البته مسئله صادرات در این حوزه مهم است، اما به نظر من، ایجاد و توسعه مصرف داخلی، حتی مهمتر از صادرات است. توسعه صنایع پایین دستی در داخل، می تواند مصرف تولیدات پتروشیمی در داخل را ارتقاء بخشد، همچنین از طریق کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند چین، می‌توان، برخی تکنولوژی های قابل قبول را جهت اورهال صنعت، تهیه کرد. این یک واقعیت است که فروش نفت، چونان گذشته مقدور نیست و فروش چمدانی نفت نیز، فی نفسه دردسرساز و فساد ساز است. به همین دلیل باید بیش از گذشته به سمت صنعت پتروشیمی شیفت کرد. تمام این اتفاقات خوب قابل انجام است و ابداً شعار نیست و برگرفته از تجربه 3 دهه فعالیت است، تنهاباید اراده و عزم جدی در این حوزه شکل بگیرد.


کد مطلب: 139368

آدرس مطلب :
https://www.naftema.com/interview/139368/اولویت-کشور-باید-صنعت-پتروشیمی-باشد

نفت ما
  https://www.naftema.com