کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کشف ۱۷۶ هزار لیتر سوخت قاچاق در آذربایجان‌غربی

24 دی 1399 ساعت 9:27

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه میاندوآب گفت: امسال ۱۷۶ هزار لیتر انواع سوخت (بنزین، نفت‌گاز و نفت‌سفید ) قاچاق در شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی کشف شده است.


 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   سیدجواد فیض‌حسینی اظهار داشت: این مقدار سوخت قاچاق کشف شده شامل ۸۰ هزار لیتر نفت‌گاز (گازوییل)، ۵۶ هزار لیتر بنزین و ۴۰ هزار لیتر نفت‌سفید است که پس از کشف و ضبط آن توسط عوامل انتظامی، دوباره به چرخه مصرف بازگشت داده شد.
وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد نفت‌گاز مصرفی در استان توسط ناوگان حمل و نقل مصرف می‌شود اضافه کرد: برای جلوگیری از قاچاق سوخت و عرضه خارج از شبکه، امسال سهمیه نفت‌گاز خودروهای سنگین باری و مسافربری بر اساس میزان پیمایش آنها تعیین شده است.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه میاندوآب گفت: دومین مصرف‌کننده نفت‌گاز ادوات و ماشین‌آلات بخش کشاورزی هستند که با توجه به وجود بیش از ۲۰ هزار دستگاه تراکتور و موتور پمپاژ آب و وجود چند دستگاه متولی علاوه بر شرکت نفت، از جمله جهاد کشاورزی و امور آب در زمینه تعیین سهمیه سوخت، در سال‌های گذشته مشکلاتی در این بخش وجود داشت.
وی افزود: امسال برای ساماندهی سهمیه سوخت بخش کشاورزی، صاحبان ادوات کشاورزی باید در سامانه "صدف" ثبت نام کنند و براساس مساحت زمین کشاورزی و شرایط فصل کاری در زمان کاشت، داشت و برداشت محصول سوخت مورد نیاز خود را دریافت کردند.
وی اظهار داشت: در بخش صنعت نیز توزیع و سهمیه سوخت مورد نیاز کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی منوط بر تایید دستگاه اجرایی مربوطه و ادارات صنعت، معدن و تجارت صورت می‌گیرد.
"فیض‌حسینی" در خصوص سهمیه سوخت نفت‌سفید خانوارهای فاقد گاز نیز گفت: ۷۳ هزار خانوار در جنوب آذربایجان غربی دارای سهمیه نفت ‌سفید هستند که تاکنون ۸۵ درصد سوخت سهمیه آنها توزیع شده و در صورت نیاز علاوه بر سهمیه معمول، یک سهمیه ترمیمی نیز در بین خانوارهای ساکن در مناطق کوهستانی و سرد توزیع می‌شود.
وی افزود: امسال مصرف نفت‌سفید در شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی در مقایسه با پارسال ۱۴ درصد کاهش یافته که این امر نیز به دلیل گازرسانی به مناطق مختلف استان و کاهش استفاده مردم از این نوع سوخت اتفاق افتاده است.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه میاندوآب گفت: امسال مصرف بنزین در شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی در مقایسه با پارسال ۲۲ درصد کاهش یافته، اما مصرف گاز CNG در این مدت با رشد ۱۶ درصد روبرو بوده است.
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه میاندوآب هشت شهر جنوب آذربایجان‌غربی شامل بوکان، مهاباد، نقده، پیرانشهر، سردشت، میاندوآب، شاهیندژ و تکاب را زیرپوشش دارد.
این شرکت دارای هشت ناحیه مرکزی و ۹۱ باب جایگاه عرضه فرآورده‌های نفتی مشتمل بر ۳۲ جایگاه تک منظوره سوخت مایع، ۳۸ باب جایگاه ۲ منظوره سوخت مایع و گاز طبیعی فشرده شده، ۲۱ باب جایگاه تک منظوره سی‌ان‌جی، ۲۵۳ باب فروشندگی نفت سفید و نفت‌گاز شهری و روستایی و ۱۸ باب تاسیسات سیلندر پرکنی گاز مایع است.
این منطقه یکی از مناطق ۳۷ گانه نفتی کشور است که وظیفه تامین و توزیع سالانه حدود یک میلیارد لیتر انواع فرآورده‌های نفتی مایع و حدود ۴۰ هزار تن گاز مایع (LPG) را به عهده دارد.
همچنین این منطقه دارای یک باب انبار نفت با ظرفیت ذخیره‌سازی ۶۰ میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی است.

منبع: ایرنا 


کد مطلب: 132088

آدرس مطلب :
https://www.naftema.com/news/132088/کشف-۱۷۶-هزار-لیتر-سوخت-قاچاق-آذربایجان-غربی

نفت ما
  https://www.naftema.com