کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

لبنان با عراق توافق کرد؛

واردات نفت در ازای خدمات پزشکی

15 فروردين 1400 ساعت 9:08

وزرای بهداشت عراق و لبنان قراردادی امضا کرده‌اند که شامل عرضه نفت در ازای خدمات پزشکی و بیمارستانی می‌شود.


 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   مقامات بیروت و بغداد یک قرارداد مقدماتی در روز جمعه امضا کردند که طبق آن لبنان تخصص پزشکی خود را در ازای سوخت در اختیار عراق قرار می‌دهد.
شرکت برق دولتی لبنان در شرایطی که این کشور با بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی 1975 تا 1990 دست و پنجه نرم می کند، با کمبود شدید پول نقد مواجه است.
عراق که شاهد افزایش موارد ابتلا به کرونا طی هفته‌های اخیر بوده، به شدت گرفتار کمبود دارو و مراقبت های پزشکی است و دهه‌ها جنگ و سرمایه‌گذاری ضعیف‌ در این کشور، بیمارستان های آن را در شرایط نامناسبی قرار داده است.
 آژانس خبری ملی لبنان اعلام کرد حامد حسن و حسن التمیمی، وزرای بهداشت عراق و لبنان قراردادی امضا کرده‌اند که شامل عرضه نفت در ازای خدمات  پزشکی و بیمارستانی می‌شود.
 طبق این قرارداد که در بیروت امضا شد، لبنان سالانه 500 هزار تن نفت عراق را دریافت می‌کند که یک ششم کل نیاز این کشور است.
 وزیر بهداشت عراق گفت این قرارداد شامل همکاری در زمینه آموزش و اداره بیمارستان‌ها می شود و متخصصان لبنانی و تیم‌های تخصصی به مدیریت تاسیسات جدید در عراق کمک می‌کنند.
 مقامات لبنان بارها تمایل خود را برای تقویت همکاری با عراق در زمینه‌های مختلف اعلام کرده‌اند. سخنگوی مجلس لبنان این قرارداد را راه نجاتی برای این کشور دانست.
 وزیر بهداشت لبنان گفت:«این همکاری در بحبوحه خطراتی که لبنان را تهدید می‌کند، به حل بحران‌ها در این کشور کمک می‌کند».
لبنان زمانی به خاطر تاسیسات خصوصی پیشرفته و پزشکانی که در اروپا و آمریکا تحصیل کرده بودند، بیمارستان دنیای عرب نامیده می‌شد.
لبنان دهه‌هاست با قطعی برق مواجه است و وزیر انرژی این کشور در ماه مارس هشدار داد اگر تا پایان ماه هیچ پولی برای خرید سوخت جهت راه‌اندازی نیروگاه‌های برق آن تزریق نشود، این کشور در تاریکی کامل فرو خواهد رفت.
مجلس لبنان در این هفته 200 میلیون دلار تامین مالی اضطراری برای روشن نگه داشتن این کشور تصویب کرد.

منبع: تسنیم 


کد مطلب: 134061

آدرس مطلب :
https://www.naftema.com/news/134061/واردات-نفت-ازای-خدمات-پزشکی

نفت ما
  https://www.naftema.com