کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

احیا صنعت نفت ونزوئلا علی‌رغم تحریم‌ها

6 مرداد 1400 ساعت 9:00

واردات میعانات گازی توسط ونزوئلا برای رقیق کردن درجات فوق سنگین نفت خام این کشور و آماده سازی آن برای صادرات، حاکی از تصمیم ونزوئلا برای احیای صنعت نفت آن است.


 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،    ونزوئلا با نادیده گرفتن تحریم های آمریکا قصد دارد تولید نفت خود را تا پایان سال جاری میلادی به 1.5 میلیون بشکه در روز برساند، یعنی حدود سه برابر بیشتر از سطح فعلی تولید.
مدارک نشان می‌دهند ونزوئلا یک محموله میعانات گازی را از نفتکش رنه در بندر خوزه بارگیری کرده است. به دنبال کاهش تولید داخلی، ونزوئلا به واردات میعانات گازی برای رقیق کردن درجات فوق سنگین نفت خام خود وابسته شده است.
پس از وضع تحریم‌های آمریکا در 2019، ونزولا نتوانسته به مقدار معمول نفت تولید و صادر کند و همچنین برای دسترسی به محصولات مرتبط با نفت مثل میعانات گازی که در تولید آن نقش حیاتی دارند هم با مشکل مواجه شده است.
واردات میعانات گازی حاکی از تمایل ونزوئلا برای احیای صنعت نفت آن است. ونزوئلا با 300 میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفتی، بزرگترین ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارد. تولید این کشور قبل از اعمال تحریم‌ها به 2.4 میلیون بشکه در روز می‌رسید. ونزوئلا برای تثبیت اقتصاد داخلی و بهبود فرصت‌های شغلی باید تولید خود را از سر بگیرد.
این کشور تا حالا توانسته با کمک برخی واسطه‌ها و از طریق روابط قوی با چین بسیاری از تحریم ها را دور بزند. شرکت کنکورد پترولیوم چین مدت هاست به ایران برای کنار گذاشتن تحریم های آمریکا کمک می‌کند و حالا به نظر می رسد این شرکت به کمک ونزوئلا هم آمده است.
 این شرکت علیرغم تهدیدهای آمریکا برای مجازات افراد و موسسات کمک کننده به تجارت نفت ایران و ونزوئلا، در 2021 به همراه پالایشگاه‌های مستقل چین، 14 نفتکش برای انتقال نفت این دو کشور اختصاص داده است.
صادرات نفت ونزوئلا در ماه ژوئن و قبل از اعمال قوانین جدید مالیاتی در چین که هزینه واردات را 40 درصدد بالا می برد، افزایش قابل توجهی داشت.
شرکت نفت دولتی ونزوئلا و شرکایش به طور متوسط 631900 بشکه در روز نفت خام و محصولات پالایشی صادر کرده‌اند که 6.5 درصد نسبت به ماه مه و 66 درصد نسبت به همین ماه در سال گذشته افزایش داشته است. بیشتر این محموله ها به آسیا صادر شده است. حدود 238000 بشکه از این نفت به مالزی رسیده و از آنجا به مقصدهای نهایی در چین ارسال شده است. امارات و کوبا از دیگر مقاصد نفت ونزوئلا هستند.

منبع: تسنیم 


کد مطلب: 137522

آدرس مطلب :
https://www.naftema.com/news/137522/احیا-صنعت-نفت-ونزوئلا-علی-رغم-تحریم-ها

نفت ما
  https://www.naftema.com