کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

توزیع کالا در فروشگاه های زنجیره ای قابل رصد است

25 شهريور 1400 ساعت 9:35

علی جدی با اشاره به اینکه در توزیع کالاهای اساسی به دلیل اینکه دولت دخالت می کند رانت هایی بروز می کند و این روند باید اصلاح شود،گفت: در شرایط کنونی توزیع باید به اتحادیه و بخش های مردمی سپرده شوند، برای نمونه توزیع کلاهای اساسی در فروشگاه های زنجیره ای از آنجایی که قابل رصد است سالمتر است.


  به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه در توزیع کالاهای اساسی هم بعضی وقت ها رانت ایجاد می شود زیرا دولت ورود می کند و مشکلاتی هم به وجود می آید، افزود: اگر اتحادیه های فعال در بخش توزیع کالای اساسی نقش ایفا کنند توزیع عادلانه خواهد بود، امروز روان بودن توزیع وابسته به این است که بخش خصوصی و مردم در آن نقش داشته باشند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه فروشگاه های زنجیره ای جزوی از اصناف هستند و مدیریت متمرکز دارند به همین دلیل بهتر در توزیع عمل می کنند، اظهار کرد: در تخصیص توزیع کالاهای اساسی به فروشگاه های زنجیره ای نباید به گونه ای عمل کرد که انحصارسازی در توزیع کالاهای اساسی به وجود بیاید، از این رو به جای اینکه دولت مستقیم وارد توزیع شود باید اصناف دخالت کنند تا کالاها با نظارت دقیق تر به دست مصرف کننده ها برسد.
 جدی با تاکید بر اینکه رانت در توزیع کالا توسط عده ای منجر به عرضه کم و بالا رفتن قیمت ها شده است، گفت: وقتی توزیع کالا به صورت انحصاری در دست عده ای خاص قرار می گیرد بازار را با عرضه کم مدیریت می کنند و همین مساله باعث می شود که با برهم خوردن عرضه و تقاضا قیمت ها هم بالا برود، حالا در چنین وضعیتی اگر بخش خصوصی و مردم در توزیع نقش داشته باشند توزیع منظم تر خواهد بود.
 او با انتقاد به اینکه برخی مدیران دولتی در توزیع رانت دخالت دارند و به نوعی ذی نفع هستند، گفت: در شرایط کنونی ما تلاش می کنیم که بازار را با ایجاد سامانه ها و ... مدیریت کنیم و نظارت را بیشتر کنیم اما واقعیت این است که مشکلی که در نتیجه رانت و ... به وجود امده است با ایجاد سامانه حل نمی شود، از این رو در وزارتخانه ها باید این درک به وجود بیاید که مشکل تنها راه مبارزه با رانت و واگذاری فرایندها به بخش خصوصی به وجود می آید تا از این طریق نظارت به صورت پیوسته به وجود بیاید.
 کشور در یک سال و نیم گذشته با شیوع ویروس کرونا مواجه بوده اما تحت تاثیر توزیع مناسب فروشگاه های زنجیره ای هیچگاه با کمبود عرضه کالا روبرو نشده است .
بر همین اساس توزیع کالاهای اساسی و خاص از طریق فروشگاه های زنجیره ای مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفته است.
 
منبع: تیتر20


کد مطلب: 139336

آدرس مطلب :
https://www.naftema.com/news/139336/توزیع-کالا-فروشگاه-های-زنجیره-قابل-رصد

نفت ما
  https://www.naftema.com