۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
کد مطلب : ۱۱۵۳۲۳

سفر آبه تاثیر تحریم پتروشیمی را خنثی کرد

یک اقتصاد دان افزود: البته در مورد تاثیرات این تحریم دو موضع وجود دارد، برخی‌ها باور دارند که این تحریم تاثیری ندارد و برخی دیگر نیز به تاثیرات بالای آن اشاره می‌کنند.
وحید شقاقی
وحید شقاقی
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، شقاقی درباره علت کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر اظهار داشت: به باور بنده این کاهش جدا از پیغام و پسغام‌ها برای مذاکره است و دلیل اصلی همان تسریع ورود ارز به کشور است.
 
وحید شقاقی  در مورد دلیل کاهش نرخ دلار در بازار آزاد و ورود آن به کانال 12 هزار تومان، گفت: باید توجه داشت که در سال گذشته تقریبا 10 میلیارد دلار از صادرات غیرنفتی کشور وارد کشور شده بود که  با اقدامات و فشار بانک مرکزی نزدیک به 9 میلیارد دلار آن نیز در دو سه ماه اخیر برگشت داده شد.
 
وی ادامه داد: بنابراین بازگشت 19 میلیارد دلار از مجموع 44 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، توانایی سامانه نیما را افزایش داده است و این باعث تسریع مراودات صادرکنندگان و واردکنندگان شده است. نباید فراموش کرد 19 میلیارد دلار رقم بزرگی است که تاثیرات مثبتی در بازار می‌تواند داشته باشد.
 
این استاد دانشگاه تصریح کرد: به هر اندازه تراز ارزی کشور بهبود یابد تاثیر مثبتی در نرخ ارز نیز خواهد گذاشت و بالعکس. البته به باور بنده این کاهش جدا از پیغام و پسغام‌ها برای مذاکره است و دلیل اصلی همان تسریع ورود ارز به کشور است.
 
شقاقی در مورد تاثیر تحریم بخش پتروشیمی کشور گفت: این بخش از اهمیت بالایی برای اقتصاد ایران برخورد است و تقریبا 30 درصد از صادرات غیرنفتی ما را شامل می‌شود و به همین دلیل از منابع مهم ارزآوری کشور است، بنابراین باید منتظر ماند و دید که وزارت نفت چه برنامه‌ای برای این موضوع دارد.
 
وی افزود: البته در مورد تاثیرات این تحریم دو موضع وجود دارد، برخی‌ها باور دارند که این تحریم تاثیری ندارد و برخی دیگر نیز به تاثیرات بالای آن اشاره می‌کنند.
 
این اقتصاددان در مورد دلیل عدم تاثیر خبر تحریم بخش پتروشیمی بر نرخ ارز گفت: سفر نخست وزیر ژاپن، آقای آبه به ایران و احتمال مطرح شدن بحث احتمال کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا توانست تا حدودی تاثیرات این خبر را خنثی کند.

منبع: ایلنا 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دکتر علیرضا علوی
دکتر علیرضا علوی/مدیرکل روابط عمومی منطقه آزاد کیش