۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
کد مطلب : ۱۱۶۸۴۳
برای بحث در مورد پیشنهاد به ایران،

وزیر دارایی فرانسه راهی واشنگتن شد

رویترز به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که مذاکرات ایران و فرانسه هنوز به مرحله بحث در مورد نحوه بازپرداخت این خط اعتباری نرسیده است، اما انتظار می‌رود که فروش نفت ایران به مرور از سر گرفته شود. تاکنون چند کشور برای پیوستن به این ساز و کار با فرانسه رایزنی کرده‌اند.
مکرون و ترامپ
مکرون و ترامپ
   به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع مطلع نوشته است که وزیر دارایی فرانسه برای رایزنی در مورد پیشنهاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران، راهی واشنگتن شده است.

 خبرگزاری «رویترز»، امروز (سه‌شنبه) در تایید شایعه‌ای که پیش از این هم منتشر شده بود، نوشته است که پیشنهاد فرانسه به ایران برای حفظ توافق هسته‌ای، اعطای یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری تا پایان سال جاری میلادی در ازای بازگشت ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای است.

این خبرگزاری به نقل از یک فرد مطلع، نوشته است: «سؤال این است که آیا می‌توانیم به این سطح ۱۵ میلیارد دلاری برسیم؟ ثانیا اینکه چه کسی آن را تأمین مالی می‌کند و سوم اینکه ما دستکم یک تایید ضمنی از ایالات متحده نیاز داریم. هنوز موضع ایالات متحده را نمی‌دانیم.»

رویترز نوشته است که «برونو لو میر» وزیر دارایی فرانسه امروز راهی واشنگتن شده است تا در مورد این ساز و کار با واشنگتن رایزنی کند. بر اساس این گزارش، یک دیپلمات گفته است که ممکن است آمریکا امروز موضع خود در قبال پیشنهاد فرانسه را اعلام کند.

به نوشته این خبرگزاری، هرچند مقام‌های آمریکایی رفع تحریم‌های ایران را رد کرده‌اند، اما در جریان نشست سران گروه ۷ در «بیاریتز» فرانسه، به نظر می‌رسیده است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با این ایده مخالف نیست.

رویترز به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که مذاکرات ایران و فرانسه هنوز به مرحله بحث در مورد نحوه بازپرداخت این خط اعتباری نرسیده است، اما انتظار می‌رود که فروش نفت ایران به مرور از سر گرفته شود. تاکنون چند کشور برای پیوستن به این ساز و کار با فرانسه رایزنی کرده‌اند.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه اعطای این خط اعتباری را به بازگشت ایران به انطباق کامل با برجام منوط کرده است. یک دیپلمات فرانسوی در این رابطه گفته است: «این موضوعی فوق‌العاده حساس است و نمی‌خواهیم مخالفان این ایده آن را به شکست بکشانند. اوضاع به شدت ناپایدار است.»

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد نخست خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در واکنش به عدم تحقق وعده‌های اتحادیه اروپا برای جبران آثار منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا، میزان پایبندی خود به برجام را کاهش می‌دهد. ایران در گام نخست سقف ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را تعلیق کرد و در گام دوم نیز سطح غنی‌سازی را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد.

ایران پس از گام دوم، ۶۰ روز به اروپا فرصت داد تا وعده‌هایش را محقق کند. این دوره فرصت ۶۰ روزه، پنج‌شنبه به پایان می‌رسد. جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده است که اگر تا این روز اروپا نتواند راهکار قانع‌کننده‌ای بیابد، تهران پایبندی خود به برجام را به شکلی قاطعانه کاهش می‌دهد.

در هفته‌های گذشته مذاکرات فشرده‌ای میان مقام‌های ارشد ایران و فرانسه صورت گرفته است. در آخرین مورد از این رایزنی‌ها، این هفته سید «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به پاریس سفر کرد.

رویترز به نقل از یک مقام ایرانی که خواسته نامش فاش نشود، نوشته است: «هرچند اتحادیه اروپا و به ویژه فرانسه حسن نیت دارند، اما آن‌ها باید ایالات متحده را به همکاری با ما متقاعد کنند... در غیر اینصورت، ایران درباره کاهش تعهدات هسته‌ای خود بسیار جدی است. اگر توافق برای ما منفعتی نداشته باشد، هیچ منطقی برای پایبندی به آن وجود ندارد.»

منبع: فارس 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بلاتکلیفی صنعت روانکار ایران در اثر رکود کرونایی
مهندس علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی
محمود ذوقی
محمود ذوقی/دکتری محیط زیست دانشگاه تهران