۰
۲
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
کد مطلب : ۱۱۷۰۲۶

اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت باطل شد

با شکایت بعضی از کارکنان صنعت نفت، اساسنامه این صندوق با حکم دیوان عدالت اداری ابطال شد.
صندوق بازنشستگی نفت
صندوق بازنشستگی نفت
   به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،   با رای دیوان عدالت اداری اساسنامه صندوق بازنشستگی صنعت نفت که ماهیت حقوقی خود را از دست داده بود و عملا به عنوان یک مجموعه خصوصی معرفی شده بود ابطال شد.

این گزارش حاکی است در سال 93 بعضی مدیران صنعت نفت تصمیم گرفتند تا به یک باره ماهیت حقوقی صندوق بازنشستگی صنعت نفت را که بخشی از درآمد آن از حقوق کارمندان و بخشی دیگر نیز از دولت تامین می شد به یکباره تغییر دهند و آن را تبدیل به یک مجموعه شبه‌خصوصی کنند.

 این اقدام تصمیم گیرندگان موجب می شد تا دستگاه های نظارتی نتوانند مانند گذشته بر روی عملکرد صندوق و شرکت‌های تابعه آن نظارت کنند. تبعا این موضوع می توانست مشکلات بعدی را ایجاد کند و چه بسا مشکلاتی که گریبان گیر صندوق رفاه فرهنگیان شده بود گریبانگیر این صندوق نیز می‌شد.

عملا اساسنامه جدید موجب غیر شفاف شدن عملکرد صندوق بازنشستگی صنعت نفت می شد.

درنهایت با شکایت بعضی از کارکنان صنعت نفت، اساسنامه این صندوق با حکم دیوان عدالت اداری ابطال شد.

ابطال اساسنامه این صندوق به دلیل ایجاد شفافیت در عملکرد صندوق بازنشستگی صورت گرفت و رای صادر شده دیوان نیز به مغایرت اساسنامه با قوانین بالادستی این اساسنامه استناد کرده است. چنانکه اساسنامه جدید شرایط حقوقی صندوق را نادیده گرفته بود و اختیارات قانونی شرکت ملی نفت ایران را از صندوق برداشته بود.

باید تاکید کرد که این صندوق یک هویت 70 ساله حقوقی دارد و براساس اساسنامه ای که در سال 93 تصویب شده بود عملا این هویت حقوقی 70 ساله نادیده گرفته شده و دستگاه های نظارتی نمی توانستند روی فعالیت این صندوق نظارت کنند.

متن حکم دیوان عدالت اداری را می توانید در  اینجا       و اینجا    مشاهده کنید.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

حامد
از آقای نصرت رحیمی بیش از این انتظاری نیست
خوب تو ذوق زن‌گنه و مافیایش زدند....