۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
کد مطلب : ۱۱۸۱۳۲

بی اطلاعی سرمایه گذاران از جزئیات عرضه آرامکو

شرکت آرامکو، که سودده ترین شرکت جهان خوانده می شود، بالاخره پس از ماه ها کش و قوس و گمانه زنی، روز یکشنبه عرضه عمومی سهام خود را در بورس داخلی عربستان کلید زد.
بی اطلاعی سرمایه گذاران از جزئیات عرضه آرامکو
   به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،   یک روز پس از اعلام پر سر و صدای عرضه سهام شرکت آرامکو در بورس، هنوز سرمایه گذاران جزئیات چندانی از عرضه سهام این شرکت نفتی نمی دانند و براوردهای کارشناسان از عرضه سهام عرضه شده از 1.2 تا 2.3 تریلیون دلار در نوسان است.

شرکت آرامکو، که سودده ترین شرکت جهان خوانده می شود، بالاخره پس از ماه ها کش و قوس و گمانه زنی، روز یکشنبه عرضه عمومی سهام خود را در بورس داخلی عربستان کلید زد. اما سرمایه گذاران احتمالی، که پس از حمله ویرانگر ماه سپتامبر پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی این شرکت برای قرار دادن پول خود در سبد این شرکت با بیم و امیدهای فراوانی مواجه اند، هنوز جزئیات چندانی که معمولا در آستانه عرضه این میزان از سهام اولیه یک شرکت در اختیار عمومی قرار می گیرد، نمی دانند. این اطلاعات معمولا شامل میزان سهام عرضه شده از شرکت، زمان و جزئیات فروش است.

اکنون مدیران مالی برای اطلاع از کم و کیف عرضه سهام آرامکو به مطالعات بانک ها در مورد این شرکت که به رازپوشی اطلاعات مالی شهرت دارد رووی آورده اند، اما به گفته منابع بانکی و سرمایه گذاری حتی تحلیل های ارائه شده توسط بانک های بزرگ وال استریت هم نتوانسته اطلاعات چندانی در اختیار آنها قرار دهد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفته، خواهان ارزش گذاری 2 تریلیون دلاری آرامکو است و قصد دارد برای تنوع بخشی به اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، میلیاردها دلار از محل فروش سهام آرامکو نقدینگی جذب کند.

رقم ارزش گذاری شده توسط عربستان، تقریبا 2 برابر رقم ارزش گذاری شده برای شرکت مایکروسافت است که در حال حاضر با ارزش ترین شرکت بورسی جهان به شمال می رود. این رقم همچنین 7 برابر ارزش بورسی شرکت اکسون موبیل، بزرگترین شرکت نفتی عرضه شده در بازار بورس است.

تحلیلگران بانک هایی که در بورس ریاض فعال هستند، در طی ماه گذشته در ظهران با مدیران شرکت آرامکو دیدار کرده اند تا اطلاعات بیشتری در مورد این شرکت به دست بیاورند، اما ارزیابی آنها از شرکت همچنان حدود یک تریلیون دلار با هم اختلاف دارد.

بانک آمریکا مریل لینچ، آرامکو را 1.2 تا 2.3 تریلیون دلار ارزش گذاری کرده در حالی که موسس ای اف جی هرمس ارزش آن را 1.55 تا 2.1 تریلیون دلار تخمین زده است. گلدمن ساکس هم ارزش این شرکت نفتی را 1.6 تا 2.3 تریلیون دلار تحمین زده است. یکی از عوامل موثر در قیمت گذاری، پیش بینی هایی است که تحلیلگران از مسیر آینده قیمت نفت ارائه می کنند.

به گفته منابع اگاه آرامکو ممکن است یک تا 2 درصد سهام خود را عرضه کند و بین 20 تا 40 میلیارد دلار از این طریق نقدینگی جذب کند.

منبع: تسنیم 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما