۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
کد مطلب : ۱۱۸۲۵۰

حفر نخستین چاه جهت‌دار در آزادگان جنوبی

متخصصان شرکت ملی حفاری ایران، نخستین و عمیق‌ترین چاه جهت‌دار (directional) در سازند کژدمی میدان نفتی آزادگان جنوبی را حفر کردند.
حفر نخستین چاه جهت‌دار در آزادگان جنوبی
   به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،   قربانعلی کاظمی، رئیس اداره عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران درباره این موفقیت شاخص گفت: حفاری چاه شماره ۱۶۶ در حفره هشت و یک دوم از عمق ۲ هزار و ۷۳۵ متری نقطه انحراف (KOP) آغاز شد و با بالابردن زاویه تا ۶۱ درجه و حفظ زاویه و برای چاه منطبق با برنامه پیش‌بینی شده تا عمق ۴ هزار و ۱۹۷ متری نقطه پاشنه‌گذاری جداری ۹ و پنج هشتم ادامه داشت.

وی افزود: طول حفره باز این چاه ۲ هزار و ۴۳۲ متر (Open Hole) می‌شود که حفاری آن با توجه به این مشخصه در نوع خود کم‌نظیر است.

رئیس اداره عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران درباره مهم‌ترین شاخص‌های عملکردی این بخش اظهار کرد: اجرای خدمات مورد نیاز پروژه‌های کلید در دست EPC و EPD از جمله پروژه‌های ۱۰+۲۰ حلقه چاه در میدان نفتی آزادگان جنوبی، آذر، نفت‌شهر، دارخوین و هشت حلقه چاه اکتشافی از فعالیت‌های برجسته این واحد به شمار می‌آید.

کاظمی تاکید کرد: این خدمات مشتمل بر حفاری به روش افقی و انحرافی، جهت‌یابی و گاما، لاگ مقاومت‌سنجی، جایرو (GYRO)، مولتی‌شات، مغزه‌گیری  و باز کردن پنجره است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بلاتکلیفی صنعت روانکار ایران در اثر رکود کرونایی
مهندس علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی
محمود ذوقی
محمود ذوقی/دکتری محیط زیست دانشگاه تهران