۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
کد مطلب : ۱۱۸۲۸۲

اکتشاف جدید نفتی ایران به ضرر آرامکو است

 اطلاعیه ایران در مورد این اکتشاف نفتی احتمالاً بر قیمت نفت خام تاثیر منفی می گذارد و قیمت پایین تر نفت بر ارزشگذاری آرامکوی عربستان تاثیر منفی دارد. و
ارامکو
ارامکو
   به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،   در هفته منتهی به هشتم نوامبر، قیمت نفت خام آمریکا 1.9 درصد افزایش یافت و به 57.24 دلار در هر بشکه رسید. خوشبینی در مورد کاهش بیشتر تولید نفت اوپک باعث افزایش قیمت نفت شده ولی نگرانی در مورد عرضه بیش از حد آن به بازار، روند افزایش قیمت را محدود کرده است.

 قیمت نفت خام آمریکا طی ماه جاری 5.6 درصد افزایش یافته است. شاخص S&P 500 هم در همین دوره 1.8 درصد بالا رفته است. افزایش بازار سهام یک نکته مثبت برای قیمت نفت است. در 2019، تا به امروز نسبت بین نفت و شاخص S&P 500  ، 68.2 درصد بوده است. رشد اقتصاد جهان بر تقاضای نفت تاثیر گذاشته است.

 در دهم نوامبر، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اکتشاف یک میدان نفتی جدید را اعلام کرد. طبق گفته وی، این میدان نفتی جدید ذخایر نفتی ایران را 53 میلیارد بشکه افزایش می دهد.

این  اطلاعیه ایران همزمان شده است با آماده سازی عربستان برای عرضه سهام آرامکو در بورس. عربستان سعودی و ایران در بازار رقیب یکدیگر هستند  و هر دو کشور در درگیری های سوریه و یمن دخالت دارند. در واقع، آمریکا ایران را متهم به حمله به تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر کرده است.

 بانکداران آرامکوی عربستان را 1.3 تا 1.7 تریلیون دلار قیمت‌گذاری کرده‌اند. اوپک در گزارش دورنمای نفت جهان چالش های جدیدی را برای تولید کنندگان نفت خاورمیانه پیش بینی کرده است.

 اطلاعیه ایران در مورد این اکتشاف نفتی احتمالاً بر قیمت نفت خام تاثیر منفی می گذارد و قیمت پایین تر نفت بر ارزشگذاری آرامکوی عربستان تاثیر منفی دارد. ولی تحریمهای آمریکا صادرات نفت ایران را مختل کرده است. فروش سهام در آرامکوی عربستان به این کشور کمک می‌کند در سایر بخش‌های اقتصاد سرمایه گذاری کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بلاتکلیفی صنعت روانکار ایران در اثر رکود کرونایی
مهندس علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی
محمود ذوقی
محمود ذوقی/دکتری محیط زیست دانشگاه تهران