۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
کد مطلب : ۱۱۸۷۷۲

احتمال کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش

وزیر نفت عراق گفت که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش طی ائتلافی موسوم به اوپک+ در اجلاس وین کاهش تولید را تشدید می‌کنند.
احتمال کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش
   به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  وزیر نفت عراق گفت احتمالاً اوپک و تولیدکنندگان نفت متحد آن تصمیم می‌گیرند تولید نفت را 400 هزار بشکه دیگر کاهش دهند و کل میزان کاهش تولید را به 1.6 میلیون بشکه در روز برسانند.

ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق گفت که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش طی ائتلافی موسوم به اوپک+ در اجلاس وین کاهش تولید را تشدید می‌کنند.

صادرکنندگان نفت اوپک+ مدت سه سال است برای متعادل کردن بازار و حمایت از قیمت نفت، تولید را تعدیل کرده‌اند. قرارداد فعلی این گروه که طبق آن تولید از ژانویه سال جاری 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، در پایان ماه مارس منقضی می‌شود.

غضبان اضافه کرد عراق 100 درصد از این قرارداد پیروی کرده و توافقی که با منطقه نیمه‌مستقل کردستان برای کاهش تولید بسته شده، کمک می‌کند عراق به قرارداد کاهش تولید پایبند بماند.

عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک پس از عربستان است که در نوامبر به‌طور میانگین 3.5 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرده است. به‌گفته وزارت نفت عراق، تولید نفت این کشور در نوامبر به‌طور متوسط 4.62 میلیون بشکه در روز بوده است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت ترجیح می‌دهد اوپک و متحدانش تا زمانی نزدیک به ماه آوریل برای تصمیم‌گیری در مورد تمدید قرارداد کاهش تولید صبر کنند.

 ولی این اظهار نظر نواک مورد مخالفت اکثر اعضای اوپک قرار گرفت که می‌خواهند در اجلاس پنجم و ششم دسامبر در وین به یک قرارداد جدید برسند.

غضبان گفت توافق با دولت منطقه‌ای کردستان، تولید از میادین شمالی عراق را تا 450 هزار بشکه در روز محدود می‌کند. وی اضافه کرد حدود 250 هزار بشکه در روز تولید این منطقه به دولت مرکزی عراق تحویل داده می‌شود و 200 هزار بشکه دیگر صرف تسویه بدهی به شرکتهای خارجی خواهد شد.

 وزیر نفت عراق همچنین گفت تولید نفت خام این کشور تحت تأثیر اعتراضات اخیر قرار نگرفته است. اعتراضات عراق از اوایل اکتبر در بغداد و سایر مناطق نفتخیز این کشور در جنوب آغاز شده است.

منبع: تسنیم 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بلاتکلیفی صنعت روانکار ایران در اثر رکود کرونایی
مهندس علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی
محمود ذوقی
محمود ذوقی/دکتری محیط زیست دانشگاه تهران