۱
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
کد مطلب : ۱۲۸۲۰۲

بازار سرمایه دستوری راه به جایی نمی برد!

مهندس محمد صادقی
امروز یکشنبه، ششمین روز از مهر طوری سپری شد که ذهن کسی خطور نمی کرد که بازار به شدت یکدست قرمز پوش شود.
مهندس محمد صادقی
مهندس محمد صادقی
 
این در شرایطی بود که از مجلس
 و دولت گرفته تا سایر قوا بر ضرورت از حمایت بازار سرمایه با مصاحبه ها تاکید می کنند و هر روز مصاحبه سران دولت در راستای حمایت از بازار سرمایه و نگه داشتن نقدینگی عظیمی که به بازار بورس وارد شده مطالبی را مطرح می کنند.
در این میان رفتار متناقض سازمان بورس نیز در حمایت از بازار قابل توجه است! اصطلاحی در فوتبال بکار برده می شود تحت عنوان حرکت رونالدینیویی! بدین صورت که رفتار بازیکن بطوری است که راست را نگاه میکند و به چپ پاس میدهد!
حکایت بازار سرمایه نیز این روزها متاثر از این تاکتیک دولت دارد تحت این شرایط که بازاری که روند خودش را باید طی بکند و به سختی با وجود محدودیتهای فراوان طی می کند و بعد از اصلاحهای سنگین شهریور ماه ، نم نمک قصد قرار گرفتن در ریل درست خود دارد با تصمیمات خلق الساعه و بدون کار کارشناسی و دستوری سعی در اداره معاملات بازار دارند! اینکه جدای از ایجاد محدودیت دامنه نوسان و جلوگیری از فروش تعهدی که به بازار تحمیل کرده اند  که خود به اصطلاح نوبر است!
در کدام بازار مالی دنیا اینگونه  محدودیت ها روز به روز بیشتر می شود؟!
 اینها همان کارکشته ها و همه چیز دانهایی هستند که بازار را دو زمانه کردند و به بعد از گذشت چند ماه پی به اشتباه خود بردند!
 و حال این شما و این هم نوآوری جدید: معاملات لگاریتمی و جلوگیری از نوسانگیری در روز.
محدودیتی که باعث ریزش امروز بازار سرمایه و فرار نقدینگی بیشتر از این بازارشد.
ولی این جماعت بالا نشین بیسواد غافل از این موضوع هستند و در طول این سالها متوجه نشدند که ایجاد محدودیت چه نتایجی منفی در پی داشته است!؟لابد شنیده اید که می گویند زمین های فلان منطقه الان روی بورس هستند؛ یا فلان شغل درحال حاضر روی بورس هست؟بله! این همان ذات بورس است که در این بازار هیجان،نوسان،گاه حباب قیمت حتی به غلط،روانشناسی جمعی حتی در مسیری اشتباه وجود دارد،  و این بازار بزرگترین خصوصیت ذاتی آن همین هیجانات که گاه رقص و پایکوبی و گاه غم و اندوه به دنبال دارد!
متاسفانه آقایان همه چیز دان خواسته و یا ناخواسته آب را از آسیاب  بورس قطع میکنند و با زور میخواهند  خصوصیات ذاتی این بازار را حذف کنند! از رفتارهای آقایان در دولت و همراهی  سازمان بورس با آنها چنین  استنباط می شود آنها میخواهند سهام های موجود در بازار را بصورت صندوق همه باهم بخرند و یا با هم بفروشند! و دولت نوسانات را ایجاد کند و خودش در سقف به مردم بفروشد و در کف از مردم بخرند!هر وقت بحث کمبود بودجه بود صندوق درست کنند و هر وقت کارشان راه افتاد سهام را بریزند و اینگونه اندک پس اندازهای مردم را هم از چنگ آنها بیرون بکشند! بله؛ بازاری که برای همه بورس بازان در سراسر دنیا پر از هیجان است برای ما تبدیل به یک بازار کسل کننده شده است که از صبح تا ظهر باید نظاره گر صف فروش یا خریدهای مطلق باشیم و سوت بزنیم !
 مسیر بورس را هم به مانند خودرو سازی و ... می خواهند بومی سازی کنند! و قوانین  عجیب و غریب را دلش بگنجانند .ولی باید ترسید که روزی برسد که قانون جدیدتر و بروزتر وضع کنند و بگویند؛ کسی حق خرید و فروش بیش از ۵ میلیون تومان سهم در روز را ندارد و یا بگویند در پورتفوی هر نفر بیشتر از ۳سهم نباید باشد !
باید ترسید از روزهای آینده با قوانین جدید که بر سرمان آوار خواهد شد، امروز و دیروزمان روزهای خوشمان بود، اما از فردا باید ترسید!!!
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کشف میدان گازی ترکیه و سناریوهای واردات گاز از ایران
دکتر شهرام عباسپور/کارشناس اقتصاد انرژی
علیرضا آمار محمدی
مهندس علیرضا آمار محمدی/کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی