۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
کد مطلب : ۱۱۵۴۶۱

با ماجرای نفتکش‌ها می‌خواهد ایران را وادار به مذاکره کنند

سفیر و نماینده سابق ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی گفت: مقام‌های آمریکا می‌خواهند با استفاده از تمام این فشارها به خیال خودشان ایران را وادار کنند که با همین شرایط وارد مذاکره با آمریکا شود.
صباح زنگنه
صباح زنگنه
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مقام‌های آمریکا پس از متهم کردن ایران در حملات به نفتکش‌ها حالا به صورت رسمی اعلام کرده‌اند می‌خواهند درباره ایران 'اجماع جهانی بسازند. صباح زنگنه،دیپلمات سابق و تحلیلگر مسائل بین‌الملل اعتقاد دارد که تبلیغات آمریکایی‌ها در این رابطه برای فشار به ایران جهت راضی شدن به مذاکره با همین شرایط فعلی است.

 سفیر و نماینده سابق ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی تاکید دارد که آمریکایی‌ها در موقعیتی نیستند که کشورهای دیگر جهان را با خود به صرف ادعایشان همراه کنند.  زنگنه می‌گوید مقام‌های  واشنگتن می‌خواهند با استفاده از تمام این فشارها به خیال خودشان ایران را وادار کنند که با همین شرایط وارد مذاکره با آمریکا شود.

مقام‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که به دنبال اجماعی جهانی علیه ایران به بهانه ماجرای نفتکش‌ها در دریای عمان هستند. به نظرتان  امکان چنین کاری را دارند ؟
این یک نوع بلوف جدید است. اجماع جهانی شرایطی لازمی دارد که آمریکایی‌ها آن را ندارند. برای اجماع جهانی موضوع باید دقیق و تحقیق شده باشد. باید دید چه کسانی در این ماجرا منفعت دارند و چه طرف‌هایی ضرر می‌کنند. همه این ابعاد باید استخراج شود. اینکه اما آمریکایی‌ها تنها بیایند بگویند ما به این نتیجه رسیدیم بقیه کشورها هم بیایند همراه ما باشند این مسئله محقق نمی‌شود. آمریکایی‌ها در این زمینه به بهانه ماجرای دریای عمان قطعا تلاش خواهند کرد و موج تبلیغاتی علیه ایران هم به راه خواهند انداخت اما کشورهای جهان این قدر ساده نیستند که با صرف گفتن آمریکا وارد ماجرایی شوند که مبانی و چشم‌اندازش مشخص نیست وارد شوند. 

مقام‌های آمریکایی اما در کنار حرف زدن از این ماجرا حتی در نشست‌های خبری متهم کردن ایران حرف از دعوت ایران به مذاکره می‌زنند. می‌توان برداشت کرد بخشی از این فشارها برای  بازگرداندن ایران به میز مذاکره است ؟
هدف اصلی‌شان همین است. مقام‌های آمریکا می‌خواهند با استفاده از تمام این فشارها به خیال خودشان ایران را وادار کنند که با همین شرایط وارد مذاکره با آمریکا شود. اما وقتی کشوری مثل ایران که این همه هزینه داده، ایستادگی کرده و حقانیت هم به نفعش است کشورهای دیگر حاضر به پذیرش حرفهای آمریکا نمی‌شوند. چون آمریکا بوده که اخلال در توافقی جهانی ایجاد کرده و به صورت یکجانبه از برجام خارج شده است. طرف‌هایی که درباره برجام به توافق رسیده‌اند حاضر نیستند که حرفهای کشوری که از این توافق خارج شده را بپذیرند و به آن عمل کنند. کشورها از جمله روسیه و چین این مسئله را در اجلاس بیشکک هم بیان کردند. آمریکایی‌ها تصوراتی دارند و فکر می‌کنند با فشارهای این چنینی می‌توانند کاری پیش ببرند. 
 
یعنی ماجرای حملات به نفتکش‌ها را برای فشار بر ایران برای بازگشت به مذاکره بدون بازگشت خود آمریکایی‌ها به برجام می‌دانید؟
بله،همین طور است. مگر اینکه کشورهای دیگر آمریکا را بتوانند قانع کنند که از مسیر اشتباهی که رفته بازگردد. البته به هر حال برای آمریکایی‌ها که خودشان را بزرگ و قدرتمند می‌دانند پذیرش چنین مسئله‌ای سخت است. آمریکایی‌ها منطق ندارند و به همین خاطر بازگرداندن آن به مسیر درست انرژی زیادی از کشورهای دیگر می‌خواهد. 

آمریکایی‌ها تنها یک فیلم سیاه و سفید  برای متهم کردن ایران منتشر کرده‌اند. به نظرتان  چنین فیلمی که ترامپ هم روی آن تاکید می‌کند می‌تواند مدرکی به حساب آید؟
این فیلم یک ویدئوی جعلی است. با این کارها در دنیا امروز نمی‌توانند کاری کنند. حداقلش این بود فیلمی رنگی منتشر می‌کردند! با فیلمی که تقریبا چیزی هم در آن مشخص نیست نمی‌توان دنیا را برای اتهام زنی قانع کرد. تنها کشوری که در این اتهام زنی همراه آمریکا شده انگلیس است که این کشور هم به دنبال نان و نفع خودش است. تصور دارند که با این ماجرا و ناامن جلوه دادن منطقه می‌توانند سهمی از فروش اسلحه به کشورهای حوزه خلیج‌فارس داشته باشند. این سر و صداها هدف دیگرش این است که به کشورهایی مثل عربستان،امارات و بحرین القاء کنند که بدون آنها در خطر هستند و در مقابل این ماجرا باید از فروش سلاح سهم داشته باشند. 

به نظرتان ممکن است بر اساس تحلیلی که درباره تلاش برای فشار بر ایران داشتید چنین اقداماتی در منطقه ادامه داشته باشد؟
هر گونه احتمالی وجود دارد. آنها به هر حال تلاش می‌کنند با عملیات‌ها و روش‌های دیگری قدم به قدم برنامه‌شان را جلو ببرند. در این میان اما اجلاس گروه ۲۰بسیار مهم است و در آنجا کشورهای دخیل جمع خواهند بود و ماجرا را به بحث خواهند گذاشت. به نظرم در اجلاس جی ۲۰انزوای آمریکا بیشتر خواهیم دید.  

منبع: خبرآنلاین 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نانوتکنولوژی A9؛ راهکار معجزه گر کاهش آلایندگی خودرو
مهندس علیرضا آمار محمدی/کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی