۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴
کد مطلب : ۱۲۴۹۳۲

سقوط قیمت نفت از ارزش شل کم کرد

، شرکت رویال داچ شل اعلام کرد 22 میلیارد دلار از ارزش آن در نیمه دوم سال جاری میلادی کم شده است. این جدیدترین شرکت بزرگ نفتی است که از کاهش ارزش سرمایه هایش پس از سقوط قیمت نفت خبر داده است.
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   این شرکت طی بیانیه ای اعلام کرد:« در سه ماهه دوم 2020، دورنمای قیمت و حاشیه سود پالایشگاهی میان مدت و بلند مدت خود را اصلاح کرده ایم که نشان دهنده تاثیرات همه گیری ویروس کرونا و زیرساختهای عرضه و تقاضای نفت در بازار انرژی است».
این شرکت در حال حاضر قیمت 35 دلار در هر بشکه را برای نفت برنت در سال جاری میلادی و 40 دلار در هر بشکه را برای سال آینده پیش بینی می کند. شرکت شل قیمت نفت را در بلندمدت 60 دلار در هر بشکه تخمین میزند.
 شرکت شل با توجه به این پیش‌بینی‌های قیمت انتظار دارد 15 تا 22 میلیارد دلار از ارزش سرمایه های آن پس از کسر مالیات در سه ماهه دوم سال جاری میلادی کم شده باشد.
 بخش گاز شرکت شل هم 8 تا 9 میلیارد دلار از این کاهش قیمت ضربه خورده است. فعالیت های بالادستی بخش گاز شل در اکتشاف و تولید 4 تا 6 میلیارد دلار آسیب دیده است که بیشتر مربوط به صنعت شیل آمریکا و برزیل می شود. 7 میلیارد دلار کاهش ارزش دیگر از بخش پالایشگاهی شل می آید.
 

 بخش گاز طبیعی مایع این شرکت هم از قیمت پایین نفت آسیب دیده است. شرکت شل اعلام کرد 90 درصد از قراردادهای مدت دار آن برای فروش گاز طبیعی مایع در 2019 تحت تاثیر قیمت نفت قرار گرفته است.
 شرکت شل در سه ماهه اول سال جاری میلادی برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم سوددهی خود را پایین آورد تا در این شرایط بی ثبات اقتصادی، نقدینگی و ارزش خود را حفظ کند.
 شرکت شل جدیدترین شرکت بزرگ نفتی است که پیش بینی خود از قیمت نفت را پایین آورده و گزارش یک ضرر و زیان بزرگ را در سه ماهه دوم داده است. در اوایل ژوئن، بریتیش پترولیوم هم اعلام کرد 13 تا 17.5 میلیارد دلار از ارزش داراییهای آن کم شده است.

منبع: تسنیم 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بلاتکلیفی صنعت روانکار ایران در اثر رکود کرونایی
مهندس علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی
محمود ذوقی
محمود ذوقی/دکتری محیط زیست دانشگاه تهران