۵
۳
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۶
کد مطلب : ۱۶۲۶۲۱
دبیر کل فدراسیون صنعت نفت در گفت و گو با نفت ما تاکید کرد: 

سیاست خارجی، پتروشیمی ایران را حاشیه نشین کرده است

افاضلی گفت: قطعا اگر سرمایه گذاری و انتقال دانش انجام شود، صنعت پتروشیمی می تواند در چشم انداز کشور بسیار تاثیرگذارتر باشد. البته مستلزم این است که تعامل بیشتری با دنیا داشه باشیم و همانطور که با شرق بده بستان داریم، با غرب هم وارد داد و ستد تجاری شویم. اما متاسفانه سیاست خارجی، پتروشیمی را حاشیه نشین کرده است.
سیاست خارجی، پتروشیمی ایران را حاشیه نشین کرده است
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"، «عرفان افاضلی» گفت: مشکلات و محدودیت ها فقط گریبان گیر صنعت پتروشیمی نیست، بلکه گریبانگیر کل صنعت نفت و در کل، همه صنعت کشور است که چیزی جز عدم سرمایه گذار خارجی نیست. در واقع پیشنهادات دولت یا به اندازه کافی برای سرمایه گذاران خارجی جذاب نیست، یا اکثر سرمایه گذاران خارجی به جای اینکه نگران سرمایه گذاری باشند، نگران این هستند که سودشان را چطور می توانند از ایران خارج کنند. به هرحال بانک های ما با  سیستم بین المللی بانکی مرتبط نیستند تا یکی از نگرانی های سرمایه گذاران خارجی انتقال پولشان به حساب هایی که در کشورهای متبوع خود دارند، باشد. بنابراین این موضوع مهمی است که کل صنعت و حتی تجارت ایران را با محدودیت مواجه کرده است. 
دبیر کل فدراسیون صنعت نفت در ادامه گفت: همچنین تا زمانی که نتوانیم در صنعت پتروشیمی طرح هایی جذاب برای سرمایه گذاران خارجی داشته باشیم و نتوانیم ضمانت هایی اجرایی بدهیم که سرمایه گذاری هایی که انجام می دهند قابل بازگشت باشد، شرایط عملا به همین روال پیش خواهد رفت. همچنین بحث عدم ملحق شدن به کنوانسیون های بین المللی هم در این شرایط دخیل هستند. البته این موضوعی است که به سیاست های کلان کشور ارتباط بیدا می کند. بس اینها دلایلی هستند که سرمایه گذاری را به طور جدی کمرنگ کرده است. 
او افزود: صنعت پتروشیمی در شرایطی با محدودیت مواجه است که ایران بزرگترین ذخایر نفت و گاز منطقه را در اختیار دارد. تاکید می کنم، ما الان از نظر ذخایر گازی دومین دارنده گاز، سومین تولید کننده گاز و چهارمین مصرف کننده گاز هستیم. همچنین قیمت های بسیار بالایی هم برای انرژی و هم برای خوراک گاز و برای میعانات در داخل می دهیم. بنابراین پتانسیل خوبی را چه از نظر اقلیمی چه از نظر دسترسی به منابع انرژی و چه از نظر یارانه ای که دولت پرداخت می کند، داریم.  
وی توضیح داد: موضوع دیگر این است که اگر سرمایه گذاری انجام شود، می توانیم زنجیره صنایع پتروشیمی را گسترش داده و محصولاتی را با ارزش افزوده بالاتری تولید کنیم و در نهایت صادر کنیم. یعنی فرض کنیم اگر اوره یا متانول را با عدد حدود سیصد و خرده ای دلار صادر می کنیم را به فراورده تبدیل کنیم، می توانیم تا رقم سه برابر به کشورهای دیگر بفروشیم که این مستلزم سرمایه گذاری خارجی است. چون به سرمایه زیادی نیاز دارد. همچنین انتقال دانش و تکنولوژی هم مدنظر است.  
افاضلی در پایان گفت: در حال حاضر صنعت پتروشیمی به خاطر سرمایه گذاری هایی که انجام شده است، جز صنایع پیشتاز در بحث صادرات است. قطعا اگر سرمایه گذاری و انتقال دانش انجام شود، این صنعت می تواند در چشم انداز کشور بسیار تاثیرگذارتر باشد. البته مستلزم این است که تعامل بیشتری با دنیا داشه باشیم و همانطور که با شرق بده بستان داریم، با غرب هم وارد داد و ستد تجاری شویم. اما متاسفانه سیاست خارجی، پتروشیمی را حاشیه نشین کرده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


چیزی برای از دست دادن نداریم چه گناهی کردیم این مملکت زندگی می کنیم
کشور به سمت نابودی است کی قراره این وضع درست بشه
انرژی مجانی = خود کشی
انرژی مجانی = تولید وسایل پرمصرف

انرژی مجانی = کسری بودجه
انرژی مجانی = تورم
انرژی مجانی = قاچاق سوخت
انرژی مجانی = حقوق پایین
انرژی مجانی = افزایش مهاجرت

انرژی مجانی = بدمصرفی
انرژی مجانی = خود کشی جمعی


=========
کسانی که به هر شکل نقشی در تثبیت قیمت مجانی سوخت در ایران راشته یا دارند ، عامل عقب ماندگی و مشکلات ایران هستند !!!

( مردم ، مسنولین یا رسانه ها و .... )

در عقب مانده ترین کشورهای جهان هم نمیتوان با پول دو کیلو پرتقال ، باک خودرو را پر کرد !!

در اقتصاد ناهار مجانی نداریم !!!

ناهار مجانی نداریم !!!