۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۹
کد مطلب : ۱۳۳۳۶۶

موزه نفت‌سوزها در کرمان گشایش می‌یابد

آیین گشایش و بهره‌برداری رسمی موزه 'نفت‌سوزها' در کرمان، فردا سه‌شنبه دوازدهم اسفند ۹۹ با حضور جمعی از مدیران و مقامات ارشد وزارت نفت و مسوولان محلی استان کرمان برگزار می‌شود.
موزه نفت‌سوزها در کرمان گشایش می‌یابد
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   موزه نفت‌سوزها واقع در باغ و عمارت کنسولگری قدیمی انگلیس در محله زریسف شهر کرمان پنجمین موزه از موزه‌های صنعت نفت و نخستین موزه صنعتی - اجتماعی کشور به شمار می‌رود که بنای آن به کوشش مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت و با تصویب اداره کل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، به شماره ۳۱۷۸۵ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.
عمارت کهن کنسولگری انگلیس توسط سیدابوالحسن‌خان بیگی (حاکم وقت کرمان در دوره زندیه) ساخته شد و در دوران پس از زندیه سال‌ها مقر مأموران انگلیس در شرق ایران و از جمله مقر فرماندهی پلیس جنوب ایران بود.
پس از رفتن انگلیسی‌ها، این ساختمان به شرکت نفت انگلیس و ایران واگذار شد و تا زمان ملی شدن صنعت نفت در اختیار ایشان باقی ماند. پس از ملی شدن صنعت نفت، این عمارت در اختیار شرکت ملی نفت و سپس شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه کرمان قرار گرفت و از آن برای کاربری مسکونی بهره‌برداری می‌شد.
این عمارت مدت‌ها به صورت متروکه رها شده بود و در معرض آسیب و تخریب قرار داشت که پس از تشکیل مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت، مقدمات بازسازی و مرمت بنا آغاز شد و با عنوان موزه نفت‌سوزها  در آستانه بهره‌برداری رسمی قرار دارد.
در آیین گشایش این موزه که ساعت سه بعد از ظهر روز سه‌شنبه، دوازدهم اسفندماه برگزار می‌شود، جمعی از مقامات ارشد صنعت نفت، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مقامات محلی استان کرمان حضور خواهند داشت.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کاربرد روانکار در صنعت نیروگاهی
مهندس علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی