۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
کد مطلب : ۱۳۸۹۵۶

استمرار صرفه‌جویی در نفت‌خیز جنوب

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از استمرار مصرف بهینه تعلیق‌شکن‌ها و صرفه‌جویی ۵۸۰ میلیارد ریالی مواد تعلیق‌شکن در این شرکت طی یک سال اخیر خبر داد.
استمرار صرفه‌جویی در نفت‌خیز جنوب
  به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   غلامرضا نورانی، مدیر تولید این شرکت گفت: به‌منظور مصرف بهینه مواد تعلیق‌شکن و هزینه‌های مرتبط با آن، راهکارهای فنی لازم طراحی و روال مستمری نیز برای کنترل و نظارت بر مصرف این مواد ایجاد شد که در نتیجه آن، در طول یک سال اخیر با اقدام‌های شرکت‌های بهره‌بردار نفت و گاز تابع مناطق نفت‌خیز جنوب، توانستیم این میزان صرفه‌جویی اقتصادی را محقق سازیم.
وی افزود: با این اقدام که از طریق بهینه‌سازی مصرف و انجام اصلاحیه‌های فرآیندی و پایش‌های دقیق و منظم شکل می‌گیرد در مصرف ۸ هزار و ۲۰۰ بشکه مواد تعلیق شکن صرفه‌جویی شده است.
تعلیق‌شکن‌ها مواد فعال سطحی هستند که هنگام اضافه‌ شدن به مخلوط آب و نفت ضمن کاهش کشش سطحی قطرات آب در نفت، سبب به هم چسبیدن قطرات و تشکیل قطرات بزرگ‌تر می‌شود که به‌دلیل اختلاف چگالی میان آب و نفت از هم جدا می‌شوند.
با بومی‌سازی و کاهش مصرف مواد تعلیق شکن، در سال ۹۸ نیز بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال صرفه‌جویی اقتصادی در این زمینه حاصل شده بود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

۵ نکته در خصوص انعقاد قرارداد احتمالی با گازپروم
حمید رضا علی قزوینی/ کارشناس مسائل حقوقی
صنعت قیر ایران؛ فرصت ها و چالش ها
مسعود اسفندیار / مدرس دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی