۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۹
کد مطلب : ۱۵۵۳۷۴

کشورهای خاورمیانه با گرمای شدید روبرو هستند

داده‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کشورهای منطقه خاورمیانه در برابر گرمای شدید ناشی از تغییرات آب و هوایی بسیار آسیب‌پذیر بوده و جوامع فقیرتر در این منطقه به ویژه در دهه‌های آینده در معرض خطر هستند.
کشورهای خاورمیانه با گرمای شدید روبرو هستند
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"،داده‌های این مطالعه که در ژورنال Nature Sustainability منتشر شد، چگونگی قرار گرفتن کشورها در معرض «گرمای بی‌سابقه» را بررسی می‌کند که میانگین دمای سالانه آن ۲۹ درجه سانتیگراد یا بالاتر خواهد بود.
بر اساس داده‌های این مطالعه، در سناریویی که جمعیت جهان ۹.۵ میلیارد نفر بوده و دمای کره زمین تا آن زمان ۲.۷ درجه سانتیگراد افزایش یابد، کل جمعیت قطر در معرض گرمای شدید قرار می‌گیرد. همچنین پس از قطر نیز تقریبا کل جمعیت امارات متحده عربی و بحرین در معرض گرمای شدید خواهند بود.
به علاوه، بیش از ۸۰ درصد جمعیت کویت و عمان، بیش از ۶۰ درصد جمعیت عربستان و حدود نیمی از جمعیت یمن در معرض گرمای شدید خواهند بود.
عربستان سعودی و امارات ممکن است در هر یک از سناریوهای افزایش دما با وضعیت وخیمی روبرو شوند، زیرا پیش‌بینی می‌شود اکثر جمعیت آنها در معرض گرمای شدید قرار بگیرند، حتی اگر دمای جهانی ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش یابد.
هفته گذشته، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) اعلام کرد که پنج سال آینده گرم ترین دوره ثبت شده در جهان تاکنون خواهد بود.
همچنین بنابر اعلام یورونیوز، دانشمندان هشدار می‌دهند که بیش از یک پنجم کره زمین ممکن است تا پایان این قرن در معرض دمای بسیار خطرناک قرار گیرند.
مطالعه‌ای جدید از دانشگاه «اکستر» در انگلیس نشان می‌دهد که بر اساس سیاست‌های فعلی اقلیمی، بشر در مسیر گرمایش ۲.۷ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از دوران صنعتی شدن است.
طبق گزارش هیات تغییرات اقلیمی سازمان ملل، این امر از حد گرم شدن ۱.۵ درجه سانتی‌گرادی که برای جلوگیری از «فاجعه اقلیمی» لازم است، فراتر خواهد بود.
گرم شدن در این مقیاس باعث می‌شود تا سال ۲۱۰۰ میلادی، دو میلیارد نفر، حدود ۲۰ درصد از جمعیت پیش بینی شده کره زمین در معرض گرمای خطرناک و آب و هوای شدید قرار بگیرند. 
میانگین دمای جهانی از ۲۹ درجه سانتی‌گراد فراتر می‌رود و ما را از آنچه که دانشمندان «موقعیت مناسب اقلیمی انسانی» می‌نامند، خارج می‌کند. این موقعیت شرایطی است که انسان‌ها عادت دارند در آن زندگی کنند. دمای مطلوب برای انسان بین ۱۳ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.
هدف این تحقیق که در یک مجله علمی منتشر شده، تعیین کمیت هزینه انسانی گرمایش جهانی به جای هزینه پولی آن است.
عواقب دمای هوای بالا چیست؟
برخی از کشورها مانند هند در حال حاضر از اثرات گرمایش جهانی ناشی از فعالیت‌های انسانی رنج می‌برند. مرگ و میر ناشی از گرما در این کشور رخ می‌دهد. گرمای شدید همچنین می‌تواند بر توانایی ما برای کار، تفکر و یادگیری تاثیر بگذارد.
گرمایش زمین می‌تواند تاثیر مخربی بر محصولات داشته باشد و احتمال درگیری، بیماری‌های عفونی و عوارض بارداری را افزایش دهد.
با گسترش این وضعیت، افراد بیشتری خانه‌های خود را رها کرده و به مناطق سردسیرتر مهاجرت خواهند کرد. هند با بیشترین جمعیت در معرض گرمای شدید یکی از بدترین کشورهای آسیب دیده خواهد بود و پس از آن نیجریه، اندونزی، فیلیپین و پاکستان قرار دارند.
چگونه می‌توان از افزایش دمای شدید جلوگیری کرد؟
اقدام فوری برای محدود کردن افزایش دمای جهانی براساس توافق پاریس که ۱.۵ درجه سانتی‌گراد است، احتمال وقوع بحران را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
محققان می‌گویند در این دما، تعداد افرادی که در معرض گرمای شدید قرار می‌گیرند، پنج برابر کاهش می‌یابد و به ۴۰۰ میلیون نفر می‌رسد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی