۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۹
کد مطلب : ۱۵۸۷۲۴

افزایش قیمت گاز در انتظار شهروندان آلمانی

دولت آلمان با توجه به مسئله کمبود بودجه می‌خواهد طرح معافیت‌های مالیات بر گاز را زودتر از موعد لغو کند که این اقدام در جریان جنگ اوکراین منجر به افزایش قیمت گاز و انرژی برای شهروندان می‌شود.
افزایش قیمت گاز در انتظار شهروندان آلمانی
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"،به دلیل قیمت های بسیار بالا در جریان جنگ اوکراین دولت فدرال آلمان طرح معافیت های مالیاتی بر گاز را اجرایی کرده بود، اما کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان از حزب لیبرال دموکرات اعلام کرده که می خواهد این اقدام را زودتر از زمان برنامه ریزی شده لغو کند. البته شرکای حزب لیبرال دموکرات در ائتلاف دولتی با دید انتقادی به این موضوع نگاه می کنند.
به این ترتیب مشتریان گاز احتمالا مجبور شوند در ابتدای سال دوباره برای قیمت های بالاتر آماده شوند و دلیل آن این است که وزارت دارایی فدرال آلمان می خواهد دوباره مالیات بر ارزش افزوده گاز طبیعی را زودتر از حد انتظار بالا ببرد. بر اساس محاسبات پورتال مقایسه Verivox ، اگر ارائه دهندگان این افزایش را به طور کامل منتقل کنند، قیمت بنزین برای خانوارهای خصوصی در ژانویه حدود 11 درصد افزایش خواهد یافت.
این برای یک خانواده مدل با چهار نفر، به معنای هزینه های اضافی به طور متوسط ​​270 یورو در سال است. کارشناسان هشدار می دهند که این امر در اواسط فصل گرما به شدت به مشتریان گاز ضربه زده و آن ها را تحت فشار قرار می دهد.
به دلیل قیمت های ناگهانی بسیار بالا پس از حمله روسیه به اوکراین، دولت فدرال آلمان سال گذشته معافیت های مالیاتی گاز و گرمایش منطقه ای را صادر کرد. در ابتدا قرار بود این طرح تا مارس 2024 اجرایی شده و نرخ مالیات بر ارزش افزوده کمتر 7 به جای 19 درصد اعمال شود.
به گزارش روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ اما اکنون، کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان برای اولین بار گزارش داد که این اقدام کمکی در پایان سال منقضی می شود.
وزارت دارایی آلمان در توجیه این اقدام خود اعلام کرده است: اوج قیمت در بازارهای گاز ناشی از بحران اکنون فروکش کرده است. از ابتدا، کاهش مالیات تنها به عنوان یک اقدام کوتاه مدت و هرگز به عنوان یک اقدام دائمی در نظر گرفته نشد. ممکن است این طرح زودتر از موعد به پایان برسد زیرا قیمت گاز در سال 2022 سریعتر از حد انتظار کاهش یافت.
البته این خبر خوبی برای دولت فدرال آلمان و به ضرر مصرف کنندگان است، زیرا کاهش مالیات بر ارزش افزوده به معنای درآمد کمتر دولت بود. به گفته وزارت دارایی آلمان دولت های فدرال، ایالتی و محلی انتظار دارند با توجه به پایان زودتر از موعد این طرح حمایتی 2.1 میلیارد یورو پس انداز کنند. همانطور که این وزارتخانه می‌گوید، این امر باعث ایجاد آزادی عمل برای بودجه عمومی می‌شود.
البته در این شرایط هر چه دولت بیشتر پس انداز کند، مشتریان گاز باید بیشتر بپردازند و این مسئله بر بسیاری از خانوارهای خصوصی تأثیر می گذارد. بر اساس گزارش انجمن صنعت انرژی BDEW، تقریبا نیمی از 43 میلیون آپارتمان و خانه های یک خانواده در سال 2022 با گاز طبیعی گرم شده اند. به گفته Verivox، به طور متوسط ​​ساکنان آنها اکنون باید انتظار یک جهش قیمت در حدود 11 درصد را داشته باشند.
به گفته Verivox، یک زوج با مصرف 12000 کیلووات ساعت باید به طور متوسط ​​170 یورو اضافه بپردازند. مجردها با مصرف 5000 کیلووات ساعت باید انتظار افزایش هزینه متوسط ​​71 یورو را داشته باشند.
انجمن ها و سیاستمداران تصور می کنند که بازگشت به نرخ مالیات بالاتر تأثیر جدی بر بسیاری از خانواده ها، به ویژه در فصل سرد خواهد داشت. ورنا بنتله، رئیس انجمن اجتماعی هشدار داد: قیمت انرژی همچنان چالش‌های بزرگی را ایجاد می‌کند، به‌ویژه برای افراد با درآمد پایین. وی افزود: تا زمانی که قیمت ها به حالت عادی بازگردد، باید به این قشر کمک شود، به خصوص برای افراد کم پول.
این پیشنهاد همچنین در اپوزیسیون آلمان از حمایت کمی برخوردار است. کریستین گورک، سیاستمدار مالی چپگرا در انتقاد از این طرح دولت گفت: بسیاری از مصرف کنندگان هنوز در قراردادهایی گیر کرده اند که دو برابر قبل از جنگ اوکراین گران تر هستند.
یوهانس اشتاینیگر، نماینده اتحادیه اروپا هم به این مسئله انتقاد کرده و گفت: فقط به دلیل اینکه ائتلاف دولتی در مورد اولویت‌های بودجه به توافق نمی‌رسد، اکنون باید شهروندان آسیب ببینند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی