۴
۴
plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۰
کد مطلب : ۱۳۹۵۷۸
ورود ممنوع بازنشستگان به وزارت نفت؛

مخالفت رییسی؛ هوشیاری نهادهای نظارتی و رسانه ها در جذب بازنشستگان

 «تأکید دارم از بازنشستگان استفاده نشود، زیرا خلاف قانون است، نص صریح قانون است که نباید از افراد بازنشسته استفاده شود» این گوشه ای از صحبت‌های صریح ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشور در جلسه کابینه روز چهارشنبه ۳۱ شهریور است. 
مخالفت رییسی؛ هوشیاری نهادهای نظارتی و رسانه ها در جذب بازنشستگان
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   وی پیش از این نیز بارها حساسیت خود را نسبت به دور زدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، اعلام کرده بود. با چنین رویکردی از سوی رئیس دولت طبیعی است که هر نوع امتناع از اجرای این دستور روشن، از سوی منتقدان، دهن کجی مستقیم به شخص رئیس جمهور تلقی شود. 

ابقاء بازنشستگان زد و بند یا استفاده از تجارب!
مدیرانی که با استفاده از عناوینی مانند مشاور یا ناظر و یا حتی مدیر، سعی در نگهداشت بازنشستگان در دستگاه اجرایی خود دارند( به ویژه در وزارت نفت) معمولاً دلیل این اقدام خود را «استفاده از چند دهه تجربه به زعم آنها ارزشمند مدیران سالخورده و بازنشسته» عنوان می کنند.  
با این همه برخی کارشناسان، با رد چنین دلائلی، تنها منطق پشت پرده ابقای بازنشستگان را «زد و بند» و «نفوذ بالای» این مدیران مسن می دانند. 
منطق این طیف از ناظران عملکرد وزارت نفت این است که با توجه به تراکم بالای مدیران تحصیلکرده و جوان و میانسال در وزارت نفت و دیگر صنایع پایین دستی مانند هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی، بعید به نظر می رسد که یک دستگاه حاکمیتی در حوزه نفت، به پدیده قحط الرجال دچار شود و نتواند تیم مدیریتی خود را بدون لحاظ کردن بازنشستگان، کامل نماید. 
به ویژه آنکه وضعیت بغرنج اقتصاد کشور در همه شئون آن اعم از نفت، گاز، پتروشیمی،... حاصل مدیریت غیر علمی همین بازنشستگان است و آنها اگر بازنشسته هم نبودند، قطعاً باید تغییر می کردند. 
در آلمان تمام مدیران شرکت مادر تخصصی تروی هند که موفقیت بی نظیر خصوصی سازی تمام اقتصاد و صنعت آلمان شرقی پس از اتحاد را در کارنامه داشتند، به محض رسیدن به سن بازنشستگی، برکنار شدند. 
در ایران اما، به گفته یکی از مدیران جوان صنعت پتروشیمی، مدیران سالخورده‌ای که رزومه ای از شکست، مسائل مشکوک مالی، زد و بند و باند بازی را در پشت سر دارند، از شوق خدمت، توان رها کردن صندلی مدیریت را ندارند. 
اما روی سخن این گزارش نه تنها هلدینگ خلیج فارس هست که در دولت روحانی کانون جذب بازنشستگان خسته بود بلکه همه ارکان دولت است ضمن اینکه صندوق های بازنشستگی در اکثر وزارتخانه ها وجود دارد. صندوق بازنشستگی صنعت نفت، طیف وسیعی از مراکز و فرآیندهای معاملاتی مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران را کنترل می کند. ناظرانی از جناح های سیاسی مختلف کشور، پیش از این بارها، بر لزوم تغییر رویه های مدیریتی و جوانگرایی در تیم مدیریتی این صندوق تاکید کرده اند. 
سماجت ها و اقدامات غیر قانونی برای ابقای بازنشستگان، تنها محدود به افراد بازنشسته که بر سر زبانها است نیست و لیستی طولانی از مدیران بازنشسته وجود دارد که باید هر چه زودتر از خدمات دولتی، منفصل شوند. 
طیفی از مدیران جوان وزارت نفت در تلاش هستند تا با هشدار به وزیر نفت، وی را از مخالفت و رویارویی با رئیس جمهور به خاطر دفاع از منافع فردی بازنشستگان با نفوذ وزارت، منصرف کنند. 
پرسش بنیادین طیفی از مدیران جوان وزارت نفت  که در روزهای اخیر در رسانه ها بازتاب یافته این است که اصولاً چرا باید مدیران سالخورده حتماً تا آخرین روز کاری مندرج در قانون بازنشستگی بر سر کار باشند و سپس به زور برکنار شوند. 
صحبت های رییس جمهور در خصوص عدم استفاده از بازنشسته ها حجت را بر وزرا تمام کرد، چرا که در شرایط فعلی کشور نیازمند جوانان تحصیلکرده و در عین حال جسور برای عبور از شرایط ناگوار فعلی دارد. 
انتظار میرود با تاکیدات صورت گرفته جذب مدیران بازنشسته در کلیه ارکان وزارت نفت، هلدینگ خلیج فارس و صندوق بازنشستگی نفت ممنوع شود چرا که بیشترین بکارگیری افراد بازنشسته در دولت روحانی بود و انتظار می رود نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات بعد از صحبت های رییس جمهور ورود کرده و مانع جذب بازنشستگان شوند و رسانه ها نیز با اطلاع رسانی شفاف مانع این کار شوند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

به قول حافظ
چون پیر شدی حافظ از میکده بیرون شو .
بازنششته های محترم اگر برای سازمان ها مفید بودند در دوران سی سال یا بیشتر کافی است و باید بروند و فرآیند جایگزینی محقق شود.
إبراهيم شريفي
باسلام وتشكر از رئيس جمهور محترم
تا آنها كه اطلاع دارم افرادى در شركت نفت فلات قاره هستند كه سال هاى مديدى أست باز نشسته شده اند ولي بدليل ارتباط ويژه تا كنون مشغول بكارتد شايد با دستور جديد جهت استراحت بيا يند و خانه نشين شوند
اسماعیل گیتی
کاملا منطقی وبجاست وتصورم این هست که اکثریت بازنشستگان صنعت نفت هم نظر موافق دارند.
امیدوارم ازنجا ببعدشاهد ظهور وشکوفایی مدیران جوان وحاضر درصنعت عظیم نفت باشیم .
خوب پس ان شا الله شاهد رفتن آقای ...... و تیم خاص ایشان هستیم !
یک سوال مهم؛مهم‌ترین مسئله زنان چیست؟ 
زینب صالحی/کارشناس ارشد مدیریت برنامه ریزی فرهنگی صنایع پتروشیمی
عضویت در «شانگهای» پادزهر راهبردی علیه تحریم
دکتر مهدی آزادواری/رییس مرکز مطالعات اقتصادی اورآسیا