۴
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴
کد مطلب : ۱۴۰۵۰۰
خراسان دومین سال پررونق خود را سپری می کند؛

فروش تابستانه پتروشیمی خراسان حدود ۳۰۰ درصد رشد کرد

محمود شعار تاج احمدی
به نظر می رسد که در میان نمادهای حاضر در گروه پتروشیمی بازار سرمایه، نماد خراسان در سال جاری عملکردی بسیار متفاوت از خود نشان داده است.
فروش تابستانه پتروشیمی خراسان حدود ۳۰۰ درصد رشد کرد
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   شرکت پتروشیمی خراسان که سهامدارانی همچون شركت سرمايه‌گذاري نفت و گاز پتروشيمي تامين و شركت گروه گسترش نفت و گاز پارسيان دارد، محصولاتی مانند آمونیاک، اوره و ملامین تولید می کند.
آنچه که توجه تحلیلگران بازار سرمایه و همچنین مدیران و ناظران صنعت پتروشیمی را به این مجتمع قدیمی و 29 ساله تولیدی در کشور جلب کرده است، عملکرد بسیار چشمگیر آن در طی دو سال اخیر و به ویژه در بهار و تابستان سال جاری بوده است. 

تابستان داغ پتروشیمی خراسان
مبلغ فروش خراسان در پایان خرداد 1399 رقمی بالغ بر 352 میلیارد و 540 میلیون تومان ثبت شده است. مدیران این شرکت موفق شدند در 3 ماهه اول سال جاری، این میزان فروش را به عدد 838 میلیارد و 688 میلیون تومان برسانند.
در واقع رقم فروش در بهار 1400 در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال قبل، حدود 130 درصد افزایش یافته است.
این روند صعودی در 3 ماهه دوم سال جاری تشدید شد و تابستانی داغ را برای نماد خراسان رقم زد. به نحوی که مبلغ فروش به عددی بالغ بر 1 هزار و 226 میلیارد تومان رسید.
این در حالی است که کل عدد فروش در دوره زمانی مشابه سال قبل، عددی در حدود 363 میلیارد تومان بود. این اعداد رشدی حدوداً 300 درصدی را در مبلغ فروش تابستانه شرکت پتروشیمی خراسان، نشان می دهد.
البته سیر صعودی رشد در شاخص‌های کلی این شرکت، در سال جاری، ادامه ای از وضعیت کلی آن در سال قبل است و نموداری جهنده و رو به جلو را برای این مجموعه ای اقتصادی ترسیم کرده است. 
به عنوان مثال، رقم فروش در پائیز سال 1399 عددی در حدود 814 میلیارد تومان بود که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال 98، نشانگر رشدی 2 برابری بود. فروش 665 میلیارد و 639 میلیون تومانی این شرکت در فصل چهارم سال قبل نیز تقریباً دو برابر فروش فصل مشابه در سال 1398 بود.
رشد این شرکت، ماحصلی از رشد عملیاتی و افزایش در خور توجه تولید بوده است. تیم مدیریتی این شرکت پیش از این اعلام کرده بود که در پی چابک‌سازی فرایندهای تولید و بازتعریف کلیه عملیات های اجرایی، اداری و ... است تا از طریق ابزار عارضه یابی، تحولی بنیادین در این شرکت ایجاد کند.
به نظر می رسد این سیاست ها به شکل مطلوبی به بار نشسته است و نتیجه آن در آینه ارقام و اعداد منتشره در سامانه های بورسی کدال، قابل رویت است.

رشد چشمگیر تولید همه محصولات
پتروشیمی خراسان در 6 ماه اول سال 1400 موفق شد 315155 تن اوره تولید کند. میزان تولید این محصول در دوره زمانی نیم سال اول سال 1399 در حدود 242039 تن بود. این بدین معنی است که تولید اوره در این شرکت در 6 ماهه اول سال جاری به میزان 73116 تن افزایش یافته است.
معمولاً شرکت های پتروشیمی در پی پیاده سازی برنامه تحول خود، افزایش تولید در یک یا 2 محصول خود را به عنوان تارگت تولیدی در نظر می گیرند و تلاش های خود را بر روی محقق سازی این اهداف، متمرکز می کنند، اما مسئله قابل توجه در پتروشیمی خراسان این است که رقم افزایش تولید، تنها محدود به محصول اوره نیست و تمام محصولات این شرکت در سال جاری به شکل قابل ملاحظه ای با افزایش تناژ تولید مواجه بوده اند.
محصول آمونیاک از ١٣٧,٢٢٧ تن در نیم سال اول 1399 به رقم 185154 تن در 6 ماه اول سال جاری، افزایش یافت.
کریستال ملامین نیز که در 6 ماه اول سال قبل حدوداً به میزان 8 هزار تن، تولید شده بود، امسال تا انتهای فصل تابستان، تولید آن از 11 هزار تن، فراتر رفت.
در بازه های زمانی فوق الذکر همچنین، اوره مصرفی در واحد ملامین از 26 هزار به 35 هزار تن، آمونیاک مصرفی در واحد ملامین از حدود 6 هزار به بیش از 8 هزار تن و تولید محصول آمونیاک مصرفی در واحد اوره از بیش از 12 هزار تن به عددی بالغ بر 16 هزار تن، افزایش یافت.
مجموعا مبلغ کل فروش شرکت، در 31 شهریور ماه 1400 بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان بود. با توجه به فروش 715 میلیاردی در پایان تابستان سال 99، خراسان تا ایجنای کار، جهش فروش تقریباً 3 برابری را در اسناد مالی خود به ثبت رسانده است.
با توجه به اینکه شرکت‌هایی همچون پتروشیمی خراسان در نرخ‌گذاری ناچار به تبعیت از تعرفه های سفت و سخت دولتی هستند، افزایش درآمد برای آنها از راههای همچون ازدیاد سطح بهره وری و تحول گرایی در تولید ممکن می شود. مسیری که به نظر می رسد در این شرکت به صورت کامل و مثبت طی شده است.
به دلیل افزایش فروش شهریور نسبت به ماه قبل، بنا بر اعلام این شرکت، خراسان توانسته است مقدار 25000 تن اوره فله را در انبارهای خود ذخیره کند. با توجه به عطش بازار، پیشی گرفتن تولید از تقاضا، یک امتیاز راهبردی برای این مجموعه است و نظر به نقدشوندگی بالای این محصول، تناژ انبار شده به عنوان یک ذخیره مالی پشتیبان نیز می تواند در نظر گرفته شود.
به صورت کلی واز دیدگاه تکنیکال نماد خراسان در یکی از باثبات ترین پنجره‌ها در گروه پتروشیمی، جای گرفته است.

اشراف مدیران خراسان بر پروسه های تولید، فروش و پسا فروش
اجرای مدیریت هوشمند در ساختارهای اجرایی این شرکت، به شهادت ارقام و اعداد، نتیجه ای مطلوب در پی داشته است.
اشراف مدیران این مجموعه بر پروسه های تولید، فروش و پسا فروش، توانسته یک چرخه ای حرفه ای برای زنجیره کاری شرکت، ایجاد کند.
شرکت پتروشیمی خراسان، یک واحد تولیدی 29 ساله  است و قدمت طولانی آن در ترکیب با مدیریت کارآمد فعلی، نتایج مالی خوشایندی در پی داشته است.
بازارهای جهانی محصولات اوره و آمونیاک در حال رشد است و پیش بینی می‌‎شود، پس از فروکش کردن همه گیری ویروس کووید 19، تقاضای بین المللی برای این محصولات شاهد رشد بیشتری باشد.
چرخه چابک تولید در این شرکت نشانگر پتانسیل برای تولید افزون تر است. از منظر فاندامنتال، عامل چالش برانگیز خاصی در مسیر یک ساله ای پیش روی این شرکت، مشاهده نمی شود.
خراسان از آنگونه نمادهایی است که در سبد افرادی جای می‌گیرد که علاقه مند به سرمایه گذاری های بلند مدت با سود تضمین شده و رشد تدریجی اما پیوسته، هستند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

 ضرورت تشکیل کمیته رگولاتوری برای نظارت بر کیفیت قیر 
 دکتر مسعود اسفندیار/مدرس دانشگاه و تحلیلگر مسائل اقتصادی