۳
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
کد مطلب : ۱۲۹۶۴۹
پدر آروماتیک ایران، مهمترین دستاوردهای پتروشیمی بندر امام را در گفت و گو با " نفت ما " تشریح کرد:

تبلور جهش تولید در کنار توجه به مولفه های HSE ، مسوولیت اجتماعی و رفاه پرسنل

پتروشیمی بندرامام در عین اینکه از بزرگ ترین و تولید کنندگان محصولات پتروشیمیایی کشور (35 محصول) محسوب می‌شود اما در کنار تولید، مبحث مهم HSE (سلامت، ایمنی و محیط زیست) و CSR (مسوولیت اجتماعی شرکت) را در دستور کار خود دارد.
تبلور جهش تولید در کنار توجه به مولفه های HSE  ، مسوولیت اجتماعی و رفاه پرسنل
مهندس حمیدرضا رستمی مدیرعامل پتروشیمی بندرامام که از پیشگامان آروماتیک ایران مي باشد و به نوعی می توان عنوان پدر آروماتیک ایران را با توجه به سابقه درخشان وی در ساخت و راه اندازی پتروشیمی های آروماتیک كشور مثل بوعلی سینا ، برزویه و همچنین راه اندازی واحد آروماتیک پتروشیمی بندرامام  ، به او لقب داد.
 حمیدرضا رستمی که بارها عنوان مدیر نمونه کشوری را به دست آورده است، در  گفت و گو با خبرنگار آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "، نظرات خود را در مورد فعالیت ها و دستاوردهای شرکت پتروشیمی بندر امام بیان کرده است که در ادامه از نظر مخاطبان می گذرد.
مهندس رستمی با اشاره به اینکه اهداف بزرگ رونق تولید و جهش تولید نیازمند برنامه ریزی همه جانبه و در همه مولفه های تاثیرگذار در امور تولید است؛ در خصوص تبلور و تجلی رونق و جهش تولید، در پتروشیمی بندر امام اظهار داشت: کارکنان و مدیران پتروشیمی بندر امام با توجه به تعهد به رونق و جهش تولید جهت تحقق اين مهم هم پیمان شده اند.
مدیر عامل پتروشیمی بندر امام در مورد مولفه های جهش تولید در صنعت پتروشیمی افزود: مولفه های اثرگذار در این اهداف بزرگ رونق تولید و جهش تولید در فرآیندهای نسبتا پیچیده پتروشیمی عبارتست از پایداری و تامین خوراک ، تامين به موقع قطعات یدکی، مواد شیمیایی و کاتالیست و همچنین در فرآیند عملیاتی؛ برنامه ریزی های دقیق در تعمیر و نگهداری واحدها و همچنین در خروجی؛ فعالیت مالی و بازرگانی می باشد.
رستمی در خصوص تامین خوراک تصریح نمود: با برنامه ریزی صورت گرفته با هدف پایداری در تامين میزان خوراک  اقدام به انجام تعمیرات اساسی 16 واحد و ایستگاه تامین کننده خوراک با هماهنگی مناطق نفت خیز جنوب شده است و این فرآیند با جدیت در حال پيگيري و انجام است.
مدیرعامل پتروشیمی بندر امام در مورد نقش مولفه های تامين به موقع قطعات یدکی، مواد شیمیایی و کاتالیست در جهش تولید ؛ اظهار داشت: در تامین قطعات یدکی با هدف بومی سازی و داخلی سازی قطعات و مواد شیمیایی و کاتالیست؛ اقدام به شناسایی تامین کنندگان از طریق بخشهای R&D (تحقیق و توسعه) و واحدهای تعمیراتی و فرآیندی واحدها شده است  که نتایج حاصله آن؛ ساخت بیش از 4100 قطعه در کارگاه های شرکت، داخلی سازی تعدادی از کاتالیست ها و مواد شیمیایی توسط شرکت های داخلی با اطمینان بخشی در زنجیره تامین، داخلی سازی کلیه قطعات مکانیکی سرد و گرم توربین های گازی و اجرای موفقیت آمیز تعمیرات اساسی آن براي اولين بار در شرکت توسط کارکنان خدوم شرکت، می باشد.
رستمی در خصوص نقش فرآیندهای تولید و تعمیر و نگهداری در جهش تولید افزود: برنامه ریزی منسجم در انجام تعمیرات اضطراری و کلی با هدف کاهش ریسک های عملیاتی و پایداری تولید و کاهش ضایعات و در کنار آن انجام تعمیرات اساسی در واحدهای MTBE، AR، LD1/2، HD، BD/SR، OL، VC واحدهای تامین بخار و آب و برق و CF، در این مجتمع اجرایی شده است.
به گفته این مدیر نمونه کشوری ، نتایج این اقدامات؛ افزایش تولید MTBE از 800 تن در روز به 1500 تن در روز برای اولین بار است به صورتی که این واحد به ظرفیت اسمی خود رسید. همچنین، تولید بیش از ظرفیت اسمی در واحدهای MTBE، PP، HD، LD، EDC و VCM به میزان 107 تا 110 درصد ظرفیت اسمی، عملیاتی شد.
مدیر عامل پتروشیمی بندر امام، مهمترین دستاوردهای شرکت را کاهش ضایعات پلیمری به میزان 12 درصد، افزایش صادرات محصولات پلیمری به میزان 60 درصد نسبت به سنوات گذشته و همچنين  تولید بدون وقفه در واحد الفین در سال 1398، اعلام کرد.
کسب رتبه 28 فروش در بین 100 شرکت برتر ایران، افزایش 26 درصدی صادرات در سال جاری نسبت به سال گذشته، افزایش 27 درصدی فروش در سال 98 نسبت به سال 97 (بودجه)،  حضور موثر در فروش بورسي وکسب رتبه سوم عرضه در بورس با سهم 9 درصدی ، از مهم ترین دستاوردهای دیگری بود که مهندس رستمی به آن اشاره دارد.
مدیر عامل پتروشیمی بندر امام، با بیان اینکه HSE همواره در دستور کار شرکت قرار دارد، تصریح کرد انجام ممیزی های مختلف و اجرایی نمودن دستورالعمل های HSE سبب شده است كه  کاهش 45 درصدی در شاخص های تکرارپذیریی حوادث فرآیندی و فردی را در این مجتمع شاهد باشیم. همچنین با دارا بودن مرکز دفن بهداشتی (لندفیل) خدمات ارزنده اي به منطقه در راستاي حفاظت محيط زيست انجام مي دهد .
رستمی مهمترین پروژه های انجام شده اخیر در این مجتمع را  تصفیه خانه، کلرآلکالي، بازیافت اتان نام برد.
مدیر عامل پتروشیمی بندر امام در خصوص مسوولیت اجتماعی؛ اعلام کرد که این شرکت همواره به دنبال ایفای نقش موثر و همه جانبه در مسوولیت های اجتماعی منطقه ویژه پتروشیمی و پشتیباتی از جامعه پیرامونی بوده است و تندیس طلایی چهارمین همایش مسوولیت اجتماعی (از دست وزیر نفت) را دریافت کرده است.
رستمی در خصوص اقدامات رفاهی و تسهیلاتی انجام شده برای پرسنل پتروشیمی بندر امام گفت: طرح طبقه بندی به منظور کمک به معیشت کارکنان ارکان ثالث، در این مجتمع اجرا شده و تسهیلات بانکی کم بهره به كليه  پرسنل اعطا شده است.
مديرعامل پتروشيمي بندرامام  از پرداخت حقوق همه کارکنان در ابتدای هر ماه، برگزاری انتخابات کارگری، اجرای بیمه تکمیلی برای همه کارکنان، سیستمی و یکنواخت نمودن پرداخت ها در سطح شرکت در منطقه ویژه پتروشیمی (پرداخت های تقویمی) و ایجاد سیستم های مددکاری خاص جهت مساعدت به کارکنانِ با شرایط خاص را دیگر اقدامات انجام شده جهت رفاه حال پرسنل مجتمع پتروشیمی بندر امام یادآور شد.   
وی در پايان ابراز اميد واري كرد مديريت بر مبناي مساوات و عدالت سبب نزديكي قلب ها و مسووليت پذيري مديريت ها و كار كنان  به صورت توامان شده و رونق توليد و سلامت كاركنان  و تجهيزات را به دنبال داشته باشد.  
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما