۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
کد مطلب : ۱۱۷۳۴۸

سرمایه پتروشیمی اروند 10 برابر شد

نشان زاده از ایجاد شرایط مناسب برای ورود این شرکت به عرصه فرابورس خبر داد و گفت: هم اکنون مقدمات ورود پتروشیمی اروند در عرصه فرابورس تا پیش از ورود به سال 1399 در حال فراهم سازی است.
حسن نشان زاده
حسن نشان زاده
   به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،   مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند از 10برابر شدن سرمایه این شرکت تا به امروز خبر داد و گفت: با راه اندازی پتروشیمی اروند وابستگی های صنایع پایین دستی به پی وی سی تا حدود زیادی برطرف شده است.
 
 حسن نشان زاده  اظهارداشت: پتروشیمی اروند یکی از برزگترین زنجیره های کلر دنیا است که با ظرفیت نصب شده 2 میلیون و 800هزار تن فعالیت می کند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند افزود: محصول قابل عرضه این شرکت مطابق با طراحی های صورت گرفته برابر با 660هزارتن کاستیک، 340 هزارتن پی وی سی و 340هزار تن ای وی سی است.

وی با بیان اینکه کلرپتروشمی اروند هم اکنون تامین کننده زنجیره پی وی سی در پتروشیمی های غدیر،آبادان و بندر امام است، تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده است که این شرکت در کنار موارد فوق تامین کننده کلر پتروشیمی های کارون و خوزستان را نیز باشد.

نشان زاده با تاکید بر اینکه پتروشیمی اروند به عنوان یکی از شرکت های مهم و استراتژیک مطرح است، ادامه داد: این شرکت در حوزه کاستیک و پی وی سی نقش بسزایی در حوزه صنعت و معدن ایفا می کند.

وی با بیان اینکه این پتروشیمی به عنوان تولید کننده عمده کاستیک در خاورمیانه و آسیا مطرح است، اضافه کرد:هم اکنون بیش از 40درصد تولید این شرکت صادر می شود و کاستیک مورد نیاز تمامی صنایع مورد نیاز در ایران را تامین می کند.

به گفته مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند، کاستیک مورد نیاز صنایع آلمینیویم سازی، مواد شوینده، غذایی و ... است.

نشان زاده، پتروشیمی اروند را در حال حاضر بزرگترین تولید کننده پی وی سی در کشور برشمرد و گفت: مجموع ظرفیت تولید پی وی سی در کشور برابر با 740هزار تن است که پتروشیمی اروند به تنهایی 340 هزار تن این ماده صنعتی را تولید می کند.

مدیرعامل شرکت پتروشمی اروند ضمن ابراز خرسندی از کاهش وابستگی صنایع به سایر کشورها، افزود: خوشبختانه با راه اندازی پتروشیمی اروند وابستگی های صنایع پایین دستی به پی وی سی تا حدود زیادی برطرف شده است.

وی درباره چگونگی فروش و عرضه محصولات این شرکت در کشور، بیان داشت: درحال حاضر تمام فروش داخلی محصولات این شرکت در بورس کالا انجام می شود به استثناء بخشی از محصول کاستیک که مطابق مصوبه و مجوز صنایع پایین دستی پتروشیمی برای صنایع استراتژیک کشور خارج از بورس کالا به فروش می رسد.

نشان زاده یادآور شد: نوسانات عرضه و تقاضا در برخی از فصول سال وابسته به شرایط داخلی و خارجی وجود دارد، خوشبختانه این شرکت در حوزه عرضه محصولات خود با مشکل خاصی روبرو نیست.

وی با بیان اینکه خوراک پتروشیمی اروند نمک طبیعی و آتیلن است، اضافه کرد: بر اساس انعقاد قرارداد 15 ساله با شرکت پاک آبسازه بخش خصوصی، نمک طبیعی این پتروشمی تامین می شود که برار است با سالانه 900هزار تن نمک و آتیلن مورد نیاز نیز از پتروشیمی کاویان تامین می شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند در ادامه تصریح کرد:  البته در مواقعی در صورت نیاز امکان تامین خوراک از پتروشیمی بندرامام و مارون نیز وجود دارد.

نشان زاده از ایجاد شرایط مناسب برای ورود این شرکت به عرصه فرابورس خبر داد و گفت: هم اکنون مقدمات ورود پتروشیمی اروند در عرصه فرابورس تا پیش از ورود به سال 1399 در حال فراهم سازی است.

وی ضمن ابراز خرسندی از افزایش سرمایه گذاری این شرکت با همکاری سهامداران، گفت:79 درصد سهامداران این شرکت را هلدینگ خلیج فارس،20درصد را صندوق بازنشستگی نفت و یک درصد را مابقی سهامداران تشکیل می دهد.

نشان زاده با تاکید بر ضرورت تقویت تولید کنندگان داخلی گفت: بخش عمده ای از موارد شیمیایی و قطعات یدکی این پتروشیمی از داخل کشور تامین می شود بنابراین با سازندگان مواد شیمیایی قراردادهای 2الی3ساله منعقد کرده ایم . طبق این برنامه ریزی و تامین مواد از داخل در کنار اعتماد به تولیدکنندگان داخلی آنها را در تولید توانمند کرده ایم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند ما مطابق سیاست کلی سهامدارعلاوه بر رشد ارتقاع خود صنایع پایین دست و سازندگان داخلی را مورد حمایت قرار داده ایم و با ایجاد مشوق هایی مشتریان وفاداری برای این شرکت ایجاد کرده ایم.

نشان زاده از 10برابر شدن سرمایه شرکت پتروشیمی اروند تا به امروز خبر داد و خاطرنشان کرد: هم اکنون سرمایه ثبت شده این شرکت برابر 400 میلیارد تومان است . سرمایه این شرت در ابتدای امر 40 میلیارد تومان بود بر همین اساس می توان سرمایه این پتروشیمی هم اکنون 10برابر شده است.

بر اساس این گزارش، شركت پتروشیمی اروند شامل واحدهاي Salt Washing ، كلر آلكالي (CA) ، اتيلن دي كلرايد و وينيل كلرايد مونومر (EDC/VCM) ، پي وي سي سوسپانيون و امولسيون (SPVC/EPVC) و واحد سرويسهاي جانبي (CF) شامل واحد تفكيك هوا (ASU) است.

این شرکت يكي از بزرگترين توليد كنندگان زنجيره PVC  در منطقه خاورميانه مي باشد و بالاترين ظرفيت توليد كاستيك در كشور، توليد كننده انحصاري گريد هاي EPVC  و نيز توانايي توليد گريد هاي خاص SPVC شامل Medical Grades از ويژگيهاي خاص آن است.

منبع: شما و اقتصاد
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما