۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴
کد مطلب : ۱۱۸۴۴۹

پیشنهادات جدید بنزینی مجلسی‌ها برای سران قوا

پورابراهیمی درباره طرح خود می‌گوید: تمرکز ما در این طرح روی سیستم‌های جبرانی است که باید کار جدی روی آن انجام شود.
پیشنهادات جدید بنزینی مجلسی‌ها برای سران قوا
مجلسی‌ها می‌خواهند طرح تازه‌ای برای بنزین رو کنند. طرحی که البته دیگر کاری نه به قیمت تعیین شده آن توسط سران سه قوه دارد و نه سهمیه در نظر گرفته شده. قصد آنها تعیین تکلیف منابع عایدی دولت از شیوه جدید عرضه بنزین است.

این طرح را محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه کرده. او می‌گوید که قبلاً هم برای اصل سهمیه‌بندی و تغییر نرخ بنزین طرحی داشته که حالا با مصوبه سران سه قوه و تأیید آن توسط رهبری، قصدی برای مطرح کردنش ندارد.

او روز دوشنبه هم در کنار سعید جلیلی و برخی چهره‌های دیگر به نقد مصوبه سران سه قوه درباره بنزین پرداخته بود. پورابراهیمی درباره طرح خود می‌گوید: «تمرکز ما در این طرح روی سیستم‌های جبرانی است که باید کار جدی روی آن انجام شود.» او این سیستم‌های جبرانی را به معنای «توان بازپرداخت دولت برای تعهداتش بعد از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین» معرفی می‌کند و می‌گوید: «ما روی بازتوزیع منابع ناشی از تغییر قیمت حامل‌های انرژی کار می‌کنیم و در کنار آن روی موضوعاتی که در محتوای تصمیم سران سه قوه تغییر ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند آن را بهبود ببخشد، تمرکز کرده‌ایم.» او این موارد را شامل «سهمیه‌ها»، «تعدیلات قیمت در برخی موارد» و نظیر اینها می‌داند. به گفته پورابراهیمی، روز گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس دو نشست تخصصی در این زمینه برگزار کرده و قرار است جمع‌بندی نهایی خود را در این زمینه به نمایندگان بدهد.

او می‌گوید: «ما قصد داریم بعد از مشورت با برخی مراکز دانشگاهی پیشنهاد خود را در قالب نامه‌ای به سران سه قوه بدهیم که آن را در جهت تکمیل و تعدیل مصوبه خودشان بررسی کنند.» آن طور که این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید، اولویت تهیه کنندگان این طرح، الحاق آن به لایحه بودجه سال 99 توسط دولت است تا در آن چارچوب مورد بررسی مجلس قرار بگیرد.

در همین حال غلامعلی جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم  می‌گوید که هنوز جمع‌آوری امضا برای چنین طرحی آغاز نشده اما در عین حال پیش‌بینی می‌کند که مجلس از این دست طرح‌ها حمایت کند. او می‌گوید: «مجلس کلیت بحث سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین را پذیرفته اما قطعاً برای اطراف آن تمهیداتی را پیش‌‌بینی خواهد کرد که این پیش‌بینی یا در قالب لایحه بودجه 99 خواهد بود و یا به صورت طرح مستقل.» او توضیح می‌دهد که «برای اینکه شیوه ارائه پیشنهادات چطور باشد قطعاً باید با دولت صحبت‌ها و رایزنی‌هایی انجام شود. اگر در چارچوب این رایزنی‌ها دولت پیشنهادات مجلس را در قالب لایحه بودجه بیاورد، ما طرح مستقل نخواهیم داشت اما اگر ببینیم که چنین قصدی در دولت نیست به دنبال طرح مستقل می‌رویم و آن را قبل از بررسی بودجه به نتیجه می‌رسانیم.»

این صحبت‌ها در حالی است که دیروز هم احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم از تهیه طرحی برای تشکیل صندوق هدفمندی یارانه‌ها خبر داد. او گفته که «با توجه به تعهدی که دولت به مردم برای بازگرداندن درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی داده است، نمایندگان با تدوین این طرح تلاش دارند گام اول برای بازگرداندن ثروت مردم به مردم را بردارند.» این طرح متفاوت از طرحی است که پورابراهیمی از شروع بررسی‌های اولیه روی آن در مرکز پژوهش‌های مجلس سخن گفته است.

با این حال شباهت‌های زیادی بین این دو می‌توان پیدا کرد. بر اساس طرحی که علیرضابیگی از آن سخن گفته، «برای اینکه به مردم تضمین و ایمنی خاطر بیشتری داده شود که درآمد حاصل از اصلاح قیمت انرژی به آنها باز خواهد گشت، نمایندگان طرحی را تدوین کرده‌اند که درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بویژه بنزین در صندوقی متمرکز واریز شود.» نماینده تبریز گفته که جمع‌آوری امضا برای این طرح از هفته آینده آغاز خواهد شد و تهیه‌کنندگان آن را با قید دو فوریت تقدیم هیأت رئیسه خواهند کرد. با این وجود احتمال اینکه طرح یادشده با چیزی که محمدرضا پورابراهیمی دنبال آن است تلفیق شود، وجود دارد.

منبع: روزنامه ایران 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کاربرد روانکار در صنعت نیروگاهی
مهندس علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد روانکارهای خودرویی و صنعتی