۹
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷
کد مطلب : ۱۴۳۴۴۷
انتقاد رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی از سیاست های دولت؛

اقدامات اخیر دولت اصلاح ساختاری نیست، نابود کردن پتروشیمی کشور است/ دولت در خصوص سود پتروشیمی اشتباه می کند/ وزارت صمت و سایر سازمان ها پاسخ گو نیستند

وضعیت واحدهای پایین دستی نفت در تولید و صادرات به هیچ عنوان مناسب نیست. نهادهای مربوط مانند صمت هم اساسا بی خبر از مشکلات و چالش های صنایع پتروشیمی است و به هیچ عنوان پاسخ گوی مطالبات و اعتراضات اتحادیه نیست. در سازمان های دولتی و در دولت جدید هیچ آیین نامه یا دستور العمل مشخصی وجود ندارد.
اقدامات اخیر دولت اصلاح ساختاری نیست، نابود کردن پتروشیمی کشور است/ دولت در خصوص سود پتروشیمی اشتباه می کند/ وزارت صمت و سایر سازمان ها پاسخ گو نیستند
به گزارش خبرنگار نفت ما ، سید حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در نشست خبری اتحادیه در خصوص عدم پاسخ گویی نهادهای دولتی و وجود آشفتگی در مدیریت سازمان های مربوط به صنعت پتروشیمی گفت: وضعیت واحدهای پایین دستی نفت در تولید و صادرات به هیچ عنوان مناسب نیست. نهادهای مربوط مانند صمت هم اساسا بی خبر از مشکلات و چالش های صنایع پتروشیمی است و به هیچ عنوان پاسخ گوی مطالبات و اعتراضات اتحادیه نیست. در سازمان های دولتی و در دولت جدید هیچ آیین نامه یا دستور العمل مشخصی وجود ندارد.

میزان صادرات نفت و پتروشیمی تا پایان آذر
 
وی در این نشست افزود: در ۸ ماه گذشته سال جاری میزان صادرات محصولات پایین دستی نفت ۱۸ میلیارد دلار از مجموعه‌ ۳۱ میلیارد دلار کل صادرات کشور بوده و پیش بینی می شود میزان صادرات  محصولات پایین دستی در سال آینده به ۴۶ میلیارد دلار برسد. در بین محصولات صادراتی، پلیمرها بیشترین حجم صادرات را به میزان ۳۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار را داشته اند، متانول ۲ میلیارد دلار، اوره یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار بوده است. به صورت کلی این چهار محصول، محصولات صادراتی کشور هستند.
گاز بوتان، ال پی جی و گازهای مایع(۵ میلیون تن)  در رده بعدی صادرات محصولات پایین دستی در سال جاری بوده اند. هیدروکربن ها و قیر در رده های آخر محصولات صادراتی  هستند.
 
سود چشمگیر پتروشیمی ها توهم است
 
حسینی، در خصوص زیان های مرگبار قیمت خوراک و سوخت گفت: دولت برای تامین هزینه های خود در بودجه سال آینده پتروشیمی کشور را با افزایش قیمت خوراک و حذف معافیت مالیاتی و مالیات اضافه پتروشیمی ها را بیچاره کرده اند، داده ها و آمار اما نشان می دهد که در سال گذشته و سال جاری بیشترین صادرات مربوط به فرآورده‌های نفتی و  محصولات پتروشیمی بوده است. بر اساس آمار تنها پتروشیمی هایی که بالاترین مصرف گاز را دارند، حاشیه سودشان ۵۰ درصد بوده، برای پتروشیمی هایی که مصرف گازشان پایین آمده حاشیه سودشان شدید کاهش یافته و برای پتروشیمی های پلیمری تنها ۱۰ درصد  حاشيه سود است، اما دولت و مجلس چون فکر می کنند پتروشیمی ها درآمد نجومی دارند قیمت خوراک و سوخت و مالیات را افزایش داده با این وضعیت هم پتروشیمی ها ضرر می دهند و هم بستری برای  فرار سرمایه ایجاد می کنند.
 
فشار دولت بر گلوی پتروشیمی
 
حسینی در ادامه به فشار دولت بر پتروشیمی ها گفت: دولت متوجه نیست که فرمول قبلی تعیین قیمت خوراک یعنی در نظر گرفتن ۴ هاب نفتی آمریکا، کانادا، هلند و انگلستان، در حال حاضر جواب گو نیست، به ویژه اینکه هلند و انگلیس اساسا مصرف کننده گاز هستند چرا باید در تعیین قیمت سوخت نقش ایفا کنند؟
دولت در خصوص مالیات و قیمت خوراک بد عهدی کرد یعنی به تولید کننده ها وعده داد که از دادن مالیات بر صادرات معاف اند اما در بودجه جدید هم مالیات را افزایش داده و هم معافیت مالیاتی قیر، پلی اتیلن، اوره و متانول را برداشته است، با این وضعیت تعطیلی واحدهای پتروشیمی و فرار سرمایه سرنوشت محتوم وقطعی صنعت پتروشیمی است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما