۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۵
کد مطلب : ۱۴۷۵۳۷

گازپروم اوکراین را مقصر دانست

غول انرژی روسیه یعنی شرکت گازپروم طی اظهاراتی اعلام کرد که جریان گاز طبیعی این کشور به اتحادیه اروپا که از طریق اوکراین پمپاژ می شود، به یک نقطه ورودی باقی‌مانده محدود شده است چرا که کی‌یف از بازگشایی ایستگاه ترانزیتی دوم خودداری می‌کند.
گازپروم اوکراین را مقصر دانست
  به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"، نماینده این شرکت به خبرنگاران گفت: گازپروم گاز روسیه را برای ترانزیت از طریق اوکراین در حجم تایید شده توسط طرف اوکراینی از طریق ایستگاه اندازه گیری گاز سودژا Sudzha به میزان 41.7 میلیون متر مکعب تا اول اوت تامین کرده است.
وی افزود که درخواست این شرکت برای بازگشایی ایستگاه اندازه گیری گاز سوخرانوفکا SoKhranovka رد شده است.
اوکراین در اوایل ماه مه ترانزیت از طریق ایستگاه سوخرانوفکا را که حدود یک سوم گاز روسیه را از طریق اوکراین به اروپا هدایت می کند، به دلیل «تداخل نیروهای اشغالگر» تعطیل کرد.
کی‌یف مدعی است که اپراتور ترانزیت گاز GTSOU نمی تواند ایستگاه کمپرسور مرزی Novopskov در منطقه لوهانسک را به دلیل عملیات نظامی روسیه کنترل کند و وضعیت را یک فورس ماژور در نظر گرفته است.
با این حال، گازپروم در آن زمان اعلام کرد که هیچ دلیلی برای توقف جریان گاز نمی بیند. کی‌یف از شرکت روسی درخواست کرد تا تمام ترانزیت گاز را به ایستگاه پمپاژ Sudzha در منطقه کورسک منتقل کند که گازپروم آن را از نظر فنی غیرممکن می‌خواند و این در خواست را رد کرده است.
در عین حال، روسیه نیز به دلیل نقص در عملکرد یک توربین مجبور به کاهش جریان گاز خود به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم 1 شده است. گازپروم، شرکت آلمانی زیمنس را که این تجهیزات را تولید و نگهداری می کند، مقصر دانسته و این شرکت را متهم به عمل نکردن به تعهدات خود کرده است.
کاهش عرضه روسیه به افزایش قیمت گاز در اروپا منجر شده است. در ماه ژوئیه، قراردادهای آتی برای تحویل در ماه های اوت  و سپتامبر در بورس TTF هلند در محدوده 1530-2385 دلار در هر هزار متر مکعب معامله شد.
این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته قیمت نقدی گاز کمتر از 500 دلار بود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

وقت عبور از بخاری‌های گازی
سیدحسین میرافضلی
کاربرد روانکارهای PFPE  در صنایع هوا فضا
علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد صنعت و بازار روانکار