۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
کد مطلب : ۱۵۳۵۷۹

وضعیت صادرات نفت ایران با توافق با عربستان

قمصری گفت: نمی‌توان به افزایش سهم فروش نفت ایران در بازارهای بین المللی خوش بین بود، زیرا عربستان به عنوان رقیب ایران است و بعید است سهمی از بازار خود را به ایران بدهد.
وضعیت صادرات نفت ایران با توافق با عربستان
  به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"، محسن قمصری، کارشناس انرژی با اشاره به اینکه تا زمانیکه تحریم‌ها برطرف نشود امکان افزایش صادرات نفت و گاز وجود ندارد گفت: جزئیاتی از قرارداد ایران و عربستان وجود ندارد ولی نکته‌ای که باید به آن توجه داشت ما تا کنون مشکلی برای فروش نفت خام با عربستان نداشته‌ایم. مشکلی که وجود دارد با غرب و آمریکا است و در صورتی که تحریم‌ها برداشته شود و یا راهی ایجاد شود می‌تواند بر فروش نفت ما تأثیر گذار باشد.
وی ادامه داد: اما اگر توافق ایران و عربستان منتج به برطرف شدن تحریم‌ها نشود کمک خاصی به ما نمی‌کند ضمن آنکه ایران و عربستان دو تولید کننده رقیب یکدیگر هستند.
این کارشناس انرژی توضیح داد: نمی‌توان به افزایش سهم فروش نفت ایران در بازارهای بین المللی خوش بین بود، زیرا عربستان به عنوان رقیب ما شناخته می‌شود و اگر توافقی با ایران انجام داده کمی بعید است که سهمی از بازار خود را به ایران بدهد.
وی ادامه داد: عربستان نفتی که تولید می‌کند را بیش از دو سوم آن را در بازارهای مربوطه در کشورهایی نظیر چین، کره و هند سرمایه گذاری کرده است.
قمصری توضیح داد: در چنین شرایطی عربستان هیچیک از بازارهای خود را به ایران نمی‌دهد و یک سوم نفتی که به فروش می‌رساند را به وسیله قراردادهای میان مدت و بلند مدت است. به همین دلیل نمی‌توان نگاه خوشبینانه ای داشت که عربستان بخشی از سهم بازارهای صادراتی خود را به ایران بدهد.
این کارشناس انرژی اضافه کرد: ما مشکلمان عربستان نیست بلکه مشکل‌های بانکی و تحریم‌ها است و تا زمانی که نفت ما به صورت رسمی خریداری نشود مثمر ثمر نخواهد بود و اکنون به دلیل ملاحظات تحریم‌ها است که سایر کشورها از ایران نفت خریداری نمی‌کنند.
قمصری خاطر نشان کرد: مشکل ما در زمینه صادرات گاز و نفت عربستان نیست و با نگاهی خوشبینانه می‌توان به این نتیجه رسید که اگر در آینده این توافق منتج به تغییراتی در تحریم‌ها باشد در غیر این صورت زمینه‌های صادرات نفت و گاز ما فراهم نیست.
 
منبع: مهر 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نحوه اقدام جهت سلب حضانت
شیدا آریایی پور/ کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی 
نفسم می گیرد در هوایی که .....
دکتر سمانه رحمت زاده