۰
۵
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵
کد مطلب : ۱۵۸۴۳۲

ورودسازمان بازرسی به واگذاری سهام پتروشیمی باختر

سازمان بازرسی کل کشور بررسی فرآیند واگذاری سهام دولت در پتروشیمی باختر از طریق سازمان خصوصی سازی را در دستور کار قرار داد.
ورودسازمان بازرسی به واگذاری سهام پتروشیمی باختر
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"،سازمان بازرسی کل کشور در راستای ایفای وظایف قانونی خود و صیانت از حقوق بیت المال و با توجه به اهمیت نظارت بر حسن انجام واگذاری‌ها و تطبیق فرآیندهای طی شده با قانون، بررسی فرآیند واگذاری سهام دولت در پتروشیمی باختر از طریق سازمان خصوصی سازی را در دستور کار قرار داد.
بررسی و یافته‌­های بازرسان و کارشناسان سازمان بازرسی حاکی از آن بود که پتروشیمی باختر در مقطعی به ثبت افزایش سرمایه اقدام کرده و سهام دولت و نهادهای عمومی در این پتروشیمی در حال واگذاری بود.
بنابراین گزارش،  فرآیند مورد اشاره با نادیده گرفتن برخی از الزامات قانونی اعم از اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای کلی سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی طی شده بود و پس از احراز تخلفات برای سازمان بازرسی کل کشور، ضمن معرفی مسببین به مراجع ذی­صلاح، در نهایت حکم قطعی محکومیت شرکت باختر و ابطال افزایش سرمایه غیرقانونی که از سوی سهامداران بخش خصوصی بصورت من­ غیرحق تحصیل شده بود، صادر گردید.
همچنین درخواست اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری از ناحیه گروه باختر با دقت ­نظر قوه قضاییه رد و مختومه گردید تا سهامداری دولت و نهادهای عمومی در گروه یادشده بطور قطعی محفوظ کند.
در نتیجه ورود سازمان بازرسی به موضوع و ارائه هشدارهای لازم و قانونی، 5/5 درصد سهام دولت و نهادهای عمومی که به‌طور مشخص به نسبت 2/8درصد به شرکت ملی صنایع پتروشیمی، 1/7درصد به شرکت سرمایه گذاری اهداف،  0/5درصد به سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین(تاپیکو) و 0/5 درصد به سرمایه­ گذاری صندوق بازنشستگی کشوری تعلق داشت و مبلغی بالغ بر 19 هزارمیلیارد تومان ارزش آن بود، به بیت ­المال بازگشت.
این گزارش می‌افزاید؛ سازمان بازرسی ضمن تأکید به رعایت قوانین در فرآیندهای واگذاری در حوزه­­ اثرگذاری همچون نفت به‌عنوان پیشران اقتصادی کشور تاکید دارد که واگذاری­ها می­‌بایست با اهلیت­ سنجی واقعی و طبق مفاد و رویکرد و اهداف سیاست­‌های اصل 44 قانون اساسی و ضوابط سازمان خصوصی­‌سازی صورت پذیرد تا همانگونه که رهبری معظم انقلاب اسلامی فرموده ­اند اقتصاد مردمی شود.
گفتنی ­است به دنبال اقدام مجدانه سازمان بازرسی کل کشور، رئیس هیأت رئیسه صندوق­های بازنشستگی، پس ­انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت به نمایندگی از اعضای هیأت رئیسه در پیامی خطاب به خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور، مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درود بر باختر
سلام
بهترین شرکت پاروشیمی ایران همین هلدینگ باختر است
اما چون هلدینگ باختر از هلدینگ خلیج فارس و .. موفق تر هست متاسفانه خیلی ها سنگ می اندازند و در پی نابودی این شرکت توانمند هستند
متاسفانه ..
پتروشیمیها به دولت برگردد !!
باید همه پتروشیمیها به دولت ( مردم ) برگردد !!
اینها را به ناحق تاراج کرده اند .
واگذاری صنایع ثروتساز مانند پتروشیمی = کسری بودجه دولت = تورم !!

خصوصی سازی = سراپا فساد و تبانی
خصوصی سازی = تورم
خصوصی سازی = اختلاف طبقاتی
خصوصی سازی = تبعیض شغلی و حقوقی
خصوصی سازی در تورم بالا = خودکشی اقتصادی
خصوصی سازی = تخریب اقتصاد
حقیقت تلخ

خصوصی سازی = تخریب اقتصاد
تولد پرمفسده روغنسازها
تولد پرمفسده نفت پاسارگاد ، نفت جی و نفت پارس

خصوصی سازی و جدا کردن روغنسازی پالایشگاهها و تاراج آنها توسط شارلاتانهای شرکت نفت ، اوج فساد بوده و باید رسیدگی شده و به دولت ( مردم ) برگردند .
اقتصاد مردمی یعنی اقتصاد دولتی
اقتصاد مردمی یعنی اقتصاد دولتی

خصوصی سازی = تاراج اموال مردم ( دولت )

خصوصی سازی = کسری بودجه + تورم شدید
کاربرد روانکارهای PFPE  در صنایع هوا فضا
علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد صنعت و بازار روانکار
حضانت فرزندان با کنار هم بودن و مودت والدین زیبنده است
شیدا آریایی پور/ کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی