۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۳
کد مطلب : ۱۵۸۶۶۳

تلاش ترکیه برای تبدیل شدن به قطب گازی

وزیر انرژی ترکیه از برنامه این کشور برای توسعه زیرساخت‌ها به‌منظور تبدیل شدن به قطب گازی منطقه خبر داد.
تلاش ترکیه برای تبدیل شدن به قطب گازی
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"، آلپ ارسلان بایراکتار اعلام کرد که ترکیه در نظر دارد زیرساخت‌های گازی خود را گسترش دهد تا زمینه ایجاد تبادل گاز را برای تأمین گاز موردنیاز کشورهای جنوب شرقی اروپا فراهم کند.
روسیه سال گذشته پیشنهاد کرد به‌منظور جایگزین کردن فروش از دست‌رفته گاز خود به اروپا، یک قطب گازی در ترکیه ایجاد شود که این پیشنهاد تمایل دیرینه آنکارا برای ایفای نقشی در زمینه مبادله گاز با کشورهای محروم از انرژی را تقویت کرد.
اما با وقوع زمین‌لرزه ویرانگر ترکیه در ماه فوریه، همچنین تمرکز این کشور بر انتخابات ماه مه، مذاکرات پیشرفت چندانی نکرد.
دو منبع آگاه به این پروژه در گفت‌وگو با رویترز اعلام کردند که اختلاف‌نظر درباره اینکه کدام کشور کنترل این قطب گازی را به دست گیرد نیز مذاکرات را به تأخیر انداخت.
بر اساس این گزارش، ترکیه در نظر دارد زیرساخت‌های گازی خود را در منطقه تراکیه واقع در شمال غربی ترکیه گسترش دهد و پایانه‌های ال‌ان‌جی و تأسیسات ارتقایافته ذخیره‌سازی را در بخش «سیلیوری» به یکدیگر متصل کند.
بایراکتار روز پنجشنبه (۲۳ شهریورماه) در نشستی مطبوعاتی گفت: گازی که از آذربایجان، ایران و روسیه با خطوط لوله می‌آید نیز می‌تواند وارد این قطب گازی شده و در بورس گاز منطقه‌ای قیمت‌گذاری شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه آنکارا تمایل دارد ظرف چند ماه آینده برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در تراکیه با چین به توافق برسد، اظهار کرد: مدت زیادی است که با یک شرکت چینی در حال مذاکره هستیم و توافق تقریباً نزدیک است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کاربرد روانکارهای PFPE  در صنایع هوا فضا
علیرضا آمار محمدی/ کارشناس ارشد صنعت و بازار روانکار
حضانت فرزندان با کنار هم بودن و مودت والدین زیبنده است
شیدا آریایی پور/ کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی