۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۸
کد مطلب : ۱۶۰۸۱۲

طرح «بنزین برای همه» چه شد؟

سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی درباره وضعیت این طرح گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت که درگیر این طرح بودند، درخصوص شیوه اجرا و توسعه این الگو به سایر مناطق کشور ملاحظاتی داشتند، طرح حدود یکسال است که متوقف شده است.
طرح «بنزین برای همه» چه شد؟
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"،سخنگوی اقتصادی دولت توضیحاتی را درباره وضعیت طرح بنزین برای همه ارائه کرد.
  اسفند سال ۱۴۰۰ بود که دولت سیزدهم با هدف عادلانه سازی و بهره مندی همه مردم و از یارانه بنزین طرحی را به طور آزمایشی در کیش به اجرا گذاشت. در این طرح ۴ ماهه آزمایشی، همه شهروندان کیش اعم از مالکان خودرو یا افراد بدون خودرو، سهمیه بنزین ۲۰ لیتر را دریافت کردند. قیمت بنزین در این طرح تغییری نداشت و نرخ بنزین یارانه‌ای ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان بود.
نکته مهم طرح بنزین برای همه
نکته قابل توجه این طرح، علاوه بر تخصیص بنزین به هر نفر، این بود که افراد در صورتی که نیاز به استفاده از سهمیه بنزین را نداشتند، می‌توانستند اعتبار بنزین خود را به قیمت همان ۳۰۰۰ برای فروش عرضه کنند تا افرادی که نیاز دارند، آن را بخرند. علاوه بر آن، این سهمیه یارانه‌ای امکان حفظ کردن برای ماه‌های بعد تا ۴۰۰ لیتر را هم داشت. همچنین این امکان فراهم بود که در پایان دوره، سهمیه یارانه افراد، به طور خودکار به فروش برسد و معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز شود.
 این طرح که البته موافقان و مخالفانی هم داشت، اما به مرحله اجرا نرسید و در همان مرحله آزمایشی متوقف شد.
 طرح حدود یکسال است که متوقف شده است
سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت درباره وضعیت این طرح گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت که درگیر این طرح بودند، درخصوص شیوه اجرا و توسعه این الگو به سایر مناطق کشور ملاحظاتی داشتند، طرح حدود یکسال است که متوقف شده است.
وی ادامه داد: این طرح هم اکنون در مراحل اصلاح و تکمیل است تا مجدداً در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود و تا امروز به ستاد اقتصادی نیامده است.
مخالفت مجلس با پیشنهاد دولت
پرداخت مساوی حامل‌های انرژی به مردم در لایحه دولت برای برنامه هفتم هم آمده بود که صبح امروز (سه شنبه 30 آبان ماه) همزمان با نشست خبری سخنگوی اقتصادی دولت، این بند از لایحه را بررسی کردند و پس از استماع نظر موافق و مخالف این بند، با اصل آن مخالفت کردند.
پس از آن مالک شریعتی نیاسر پیشنهاد حذف بند مذکور را مطرح کرد که در نهایت نمایندگان با حذف بند (الف) ماده 31 این لایحه با 101 رأی موافق، 62 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
مالک شریعتی نیاسر به عنوان پیشنهاد دهنده حذف بند مذکور با اشاره به ابهام موجود در متن پیشنهادی دولت عنوان کرد: نگرانی که مخالفان این بند مطرح کردند، کاملا بحق است، چرا که از این متن مبهم می توان استنباط افزایش قیمت حامل های انرژی مانند بنزین را داشت. همه ما فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر توزیع عادلانه یارانه ها به دهک های مختلف را قبول داریم، اما اگر دولت به صراحت اعلام می کرد قصد آزادسازی قیمت ها را ندارد و متنی صریح در این رابطه ارائه می کرد، مجلس همراه بود. اما این متن شائبه برانگیز است.
منبع:فارس 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی