۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۳
کد مطلب : ۱۵۵۶۱۷
 مدیرعامل پتروشیمی خارک در گفت و گو با "نفت ما" تاکید کرد:

تنها راه نجات متانول ایران تکمیل زنجیره ارزش است+فیلم

بهزادی گفت: راز موفقیت کشور ما در متانول، تکمیل زنجیره و خوشه ارزش متانول است که باید انجام و ادامه بدهیم.
فایل ویدیو
بهمن بهزادی، مدیرعامل پتروشیمی خارک در گفت و گو با نفت ما در خصوص ثبت و جابجایی رکوردهای خیره کننده توسط این شرکت در سال گذشته در حوزه های تولید، فروش و سودآوری اظهار داشت: سال گذشته پتروشیمی خارک علیرغم همه مسائل و مشکلاتی که داشت، موفق شد که به رکورد بالای 101 درصدی در تولید متانول با 672 هزار تن و محصولات ال پی جی با 311 هزار تن دست پیدا بکند.
بهزادی ادامه داد: رکورد درآمد عملیاتی شرکت با 11 هزار و 180 میلیارد تومان و افزایش 20 درصدی نسبت به سال مالی 1400 و رکورد تاریخ سودآوری شرکت با تحقق ۳۸۴۷ میلیارد تومان و افزایش 35 درصدی نسبت به سال مالی 1400، شکسته شدند، رکوردهایی که برخی از آنها نتیجه اقدامات ارزنده ای در حوزه فروش و در حوزه های مدیریت انرژی، منابع و صرفه جویی بود که امروز نتیجه اش را در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت دیدیم و مورد تحسین و تشویق همه سهامداران حقیقی و حقوقی شخارک قرار گرفت.
مدیرعامل پتروشیمی خارک در مورد اینکه پتروشیمی خارک با توجه به مزیتهایی همچون خوراک پایدار به عنوان سودآورترین متانول ساز کشور لقب گرفت، گفت: در این مورد باید دیگران قضاوت کنند.
بهزادی راجع به کم و کیف ساخت پروژه متانول 2 این مجتمع تصریح کرد: با پیگیری های مستمر هلدینگ اهداف، مجوز اعطای خوراک پروژه متانول 2 و دستور تسریع آغاز عملیات اجرایی به ما داده شد.
مدیرعامل پتروشیمی خارک با تاکید بر اینکه تاکنون 200 میلیون دلار برای این پروژه هزینه شده، ادامه داد: واحدهای یوتیلیتی و مخازن پروژه متانول 2 خارک احداث شده و زیر ساختهای لازم آن مانند نیروگاه، اسکله، ۲خط ۷۲ اینچ مهیا شده و تجهیزات لازم برای تجهیز کارخانه مانند کمپرسورهای فرآیندی گاز طبیعی و CO2، بویلر ۵۰ تنی، بوستر کمپرسور و ... خریداری شده است. لذا برنامه ریزی کرده ایم تا پروژه متانول 2 خارک در بازه ۳۶ ماهه اجرایی شود.
بهزادی در مورد خارج شدن پتروشیمی خارک از لیست صنایع آلاینده گفت: استراتژی ما اینست که پتروشیمی خارک باید صنعت پاک باشد، البته باید ما را با خودمان نه با واحدهای به روز امروزی قیاس بکنند. سال گذشته پتروشیمی خارک از لیست صنایع آلاینده خارج شد و ما دوستدار محیط زیست و دوستدار آهوان زیبای جزیره خارک هستیم و اخیرا هم 20 جفت کبک در جزیره خارک رهاسازی کردیم تا به نوعی در حوزه محیط زیست هم حرف کوچکی برای گفتن داشته باشیم.
مدیرعامل پتروشیمی خارک در پاسخ به این پرسش که آیا واحدهای آلاینده خاصی را از سرویس خارج کرده اید، اظهار داشت: نه تنها ما واحدهایی را از سروریس خارج نکرده ایم، بلکه تا چند روز آینده یکی از پروژه های کوچک ما در حوزه محیط زیست، به بهره برداری خواهد رسید. در سال گذشته ما حتی دو تا از واحد های درین، پساب های انسانی را هم بازیافت، بهره برداری، تصفیه کرده و به فضای سبز برگرداندیم.
بهزادی در مورد اینکه آیا ورود محصولات پتروشیمی روسیه به بازار کشورهای همسایه به ویژه متانول روسی که دست به دامپینگ قیمتی زده و باعث اسپرد و آربیتراژ بازار شده است، و با توجه به اینکه بازار اصلی متانول شما چین و هند است، آیا تهدیدی برای شما محسوب می شود، تاکید کرد: متانول یک ماده نیمه خام و خام است و به عنوان سوخت کشتی ها هم مورد استفاده قرار می گیرد، ما بایستی به سمتی برویم که مزیت کشور ماست که از این فرصت بهره برداری حداکثری کنیم و به سمت تکمیل زنجیره ارزش برویم و راهی جز این نمانده است و بایستی انجام بشود.
مدیرعامل پتروشیمی خارک با اشاره به احداث دو واحد پایین دست متانول در این مجتمع افزود: این دو واحد پایین دست زنجیره ارزش متانول در ابتدا در هیات مدیره پتروشیمی خارک مصوب شده و سپس در هیات مدیره صندوق اهداف، شرکت سرمایه گذاری اهداف و هیات رییسه صندوق بازنشستگی نفت مصوب و به ما ابلاغ شده است.
بهزادی در خصوص اینکه برخی کارشناسان معتقدند که الان خود چینی ها هم به دنبال MTO , MTP نیستند و از متانول صرفا برای سوخت استفاده می کنند و متانول سازان ایرانی هم باید در این زمینه ورود کنند، گفت: من به عنوان یک کارشناس به این حرفها خیلی اعتقادی ندارم و راز موفقیت کشور ما در متانول، تکمیل زنجیره و خوشه ارزش متانول است که باید انجام و ادامه بدهیم.
مدیرعامل پتروشیمی خارک در مورد اظهارات اخیر قالیباف رییس مجلس مبنی به رسميت نشناختن نرخ قیمتگذاری 28.500 تومانی دولت در خوراک با ارز نیمایی و در صورت افزایش قیمت خوراک، آیا در سال رشد تولید، این رویه تهدیدی برای تولید و سودآوری پتروشیمی ها نیست، تصریح کرد: ما به عنوان یکی از اعضای انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به همراه سایر اعضا پیگیر این موضوع در صنعت ارزش آفرین پتروشیمی هستیم و قطعا نه دولت و نه مجلس هیچ علاقه ای ندارند که شرکتهای پتروشیمی متضرر بشوند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما