۲
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
کد مطلب : ۱۲۸۹۵۶

فرصت مالی طرح‌های پتروشیمی فارس از دست رفت

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد که پتروشیمی‌های چهارگانه مصوب در استان فارس، دچار سیاسی‌کاری شده و فرصت‌های مالی را هم از دست داده است.
فرصت مالی طرح‌های پتروشیمی فارس از دست رفت
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   جعفر قادری یکشنبه ۲۷ مهرماه در جلسه کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس گفت: سال‌های گذشته پروژه‌هایی در حوزه انرژی خصوصا نفت، گاز و پتروشیمی در استان تعریف و مصوب شد که از نظر مجوزهای اداری مشکلی ندارند اما در تامین مالی فرصت را از دست داده و با مشکل مواجه شده‌اند.
وی افزود: مباحثی نظیر پتروشیمی‌های چهارگانه، ۳ اتیلن در عسلویه، ۳ پلی اتیلن در استان، دچار سیاسی‌کاری شده و فقدان همکاری بی بهانه برخی افراد در استان موجب شد که با وجود اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران، این پروژه‌ها عملیاتی نشود.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، نبود همکاری مناسب و توجه برخی افراد در استان برای اجرای پروژه‌های مصوب در حوزه انرژی، کار دست استان می‌دهد، گفت: اجرایی نشدن این پروژه‌ها در زمان خودش بسیاری از موقعیت‌ها نظیر تامین مالی را هم ملغی کرد و اکنون هم فرد، نهاد و مجموعه‌ای در فارس نیست که زمینه‌ساز ایجاد تفاهم برای انجام آنها باشد.
قادری گفت: برخی پروژه‌ها مانند پالایشگاه اول سروستان، خط انتقال فرآورده از سیرجان به شیراز، پتروشیمی‌های ممسنی و کازرون، ایجاد مرکز آموزش نفت و گاز، فاز دوم پالایشگاه آغارودالان، ایستگاه تقویت فشار گاز میدان‌های هما و وراوی و مرکز تفکیک میدان تابناک، نیروگاه خورشیدی، خط پرواتیلن، هم بای با جدیت دنبال شود.
او ظرفیت اتاق بازرگانی برای انجام مطالعات اولیه در پروژه‌های حوزه انرژی فارس را مطلوب توصیف و اضافه کرد: در خصوص بحث ایجاد منطقه ویژه فناوری‌های نفت و گاز(GDZ)، نیاز است ساختار این موضوع مشخص شود؛ که در شرایط فعلی ایجاد منطقه ویژه روند سختی خواهد داشت و می‌توان با خرد جمعی از صاحبنظران این بخش این پروژه را درقالب شهرک صنعتی یا پارک نفت در استان پیگیری کرد که در این زمینه باید زیرساخت کار و بسته‌های سخت افزاری و نرم افزاری این کار به خوبی دنبال شود.
قادری در خصوص موضوع آب مورد نیاز صنایع نیز گفت: در حال پیگیری خط دوم انتقال آب به روستاهای رزقان و خرامه هستیم که با اجرای این طرح امکان تخصیص حدود ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای فعالیت‌های صنعتی مهیا خواهد شد؛ از طرفی حجم تخصیصی آب در پروژه خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز، از ۶۰ میلیون متر مکعب به ۹۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.
این نماینده مجلس بیان کرد: در بحث تامین آب، اجرای خط انتقال از سد تنگ سرخ و شش پیر نیز پروژه‌های مناسبی محسوب می‌شود و در حال حاضر نیز سرمایه گذار آن با اطمینان از تضمین‌ها، به دنبال اجرای پروژه است با اجرای آن شود امکان تامین حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب می‌تواند در اختیار صنایع استان که به آب نیاز دارند، قرار گیرد.
قادری با تاکید بر لزوم فعال و پویاتر شدن کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس در مباحثی نظیر طرح‌های پتروشیمی و پالایشگاهی، داشتن نگاهی مطالبه‌گرانه را یک ضرورت دانست و گفت:  این کمیسیون می‌تواند مرکز خرد جمعی فعالان برای به سرانجام رساندن ظرفیت‌های استان باشد.
وی ادامه داد: کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس باید خلاءهای قانونی موجود در استان و اطلاعات به روز در حوزه‌های مربوطه نظیر انرژی، نفت و گاز را به عنوان بازوی تخصصی به ما اعلام کند تا با همفکری و خردجمعی در استان بتوانیم تا بتوانیم مسایل را دنبال کنیم.
این نماینده مجلس به مبحث مدیریت و برنامه ریزی امور انرژی نیز اشاره و اضافه کرد: تدوین و ثبت نقشه راه انرژی استان فارس یک ضرورت به شمار می‌رود که می‌تواند از سیاست زدگی و کشمکش‌های غیرکارشناسی در آینده جلوگیری کند.
او افزود: طرح تبدیل گاز به فرآورده‌های نفتی (GTL) در استان فارس موضوع پتروشیمی‌ها و پالایشگاه دوم شیراز، اجرای خط انتقال فرآورده از سیرجان به شیراز و سایر پروژه‌های مربوط به حوزه انرژی را می‌توان به صورت مدون با یک نقشه راه دنبال کرد.
قادری با اشاره به دنبال شدن مبحث رفع کمبود تولید انرژی برق استان فارس، گفت: فصل زمستان فارس ظرفیت خالی انرژی برق دارد اما در تابستان و ایام پیک با مشکل کمبود مواجه است لذا راهکارهایی برای رفع این مشکل استان مد نظر قرار دارد.

منبع: ایسنا 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما