۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
کد مطلب : ۱۳۰۴۶۱

محکومیت شِل به پرداخت خسارت آلودگی نفتی

دادگاه عالی نیجریه درخواست شرکت اروپایی "رویال داچ شِل" را برای تجدید نظر درباره حکم قبلی مبنی بر پرداخت ۴۶۷ میلیون دلار به خاطر خسارات ناشی از آلودگی نفتی که تقریباً پنج دهه پیش در آب های این کشور رخ داده بود، رد کرد.
محکومیت شِل به پرداخت خسارت آلودگی نفتی
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   قضات دادگاه عالی نیجریه حکم قبلی را که بر اساس آن، این شرکت نفتی می بایست خسارت ناشی از نشت نفت در اجاما-ابوبو در ایالت ریورز را بپردازد، تأیید کردند.
طبق گزارشات بلومبرگ و رسانه های محلی، هیئت 5 نفره قضات عالی نیجریه اعلام کردند که درخواست شل برای بررسی این پرونده فاقد شایستگی بود.
این پرونده درباره نشت نفت است که در سال 1970 از فعالیت های تولید نفت شل در دلتای نیجر رخ داده است. این پرونده در سال 2001 توسط جامعه اجاما-ابوبو به دادگاه برده شد و این شرکت را متهم کرد که منابع آب شرب آنها را آلوده کرده است.
در سال 2010 ، دادگاه نیجریه حکم داد که این شرکت مسئول نشت نفت در این منطقه است اما شل هنوز مسئولیت خود قبول نمی کند و می گوید که آلودگی این منطقه را برطرف کرده است.
شل در بیانیه ای در پاسخ به این حکم که روز جمعه صادر شد، گفت: جای تأسف دارد که روند قضایی این پرونده برای مدت طولانی بر موضوعات رویه ای متمرکز بوده است و نه صلاحیت این پرونده.
این شرکت که هنوز ادعای اجاما-ابوبو را رد می کند، اصرار دارد که به دلیل سایر مراحل دادرسی که در حال انجام است، "هرگونه تلاش برای اجرای پرداخت مجاز نیست".
بر اساس این گزارش، نیجریه بزرگترین تولید کننده نفت در قاره آفریقا است که تقریباً نیمی از درآمد دولت و 90 درصد درآمد صادراتی این کشور به نفت خام بستگی دارد.
این در حالی است که هزاران مورد آلودگی نفتی طی چند دهه اخیر، وضعیت معیشت ماهیگیران و کشاورزان جنوب شرقی این کشور را از بین برده است.

منبع: تسنیم 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا ایران درحال حذف شدن از مسیر ترانزیتی شرق به غرب است؟
مهندس آرین مهدی زاده/دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران-ترکیه
صنعت پتروشیمی؛ پیشران جهش تولید 
جواد باقرزاده/ سرپرست مالی پتروشیمی سبلان