۵
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۶
کد مطلب : ۱۴۵۵۳۰
پاسخ دبیر انجمن قیر ایران به اتهام افکنی دبیرکل انجمن صنفی پالایش نفت؛

وارد کردن اتهامات و فساد در قیرتهاتری، بدون مستند، فرافکنی و تخریب اذهان عمومی است

ناصر عاشوری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در نامه ای ۱۱ بندی به آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در خصوص بند (ز) تبصره یک لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و تکلیف وزارت نفت به تحویل ۱۹۰ هزار میلیارد ریال وکیوم باتوم به دستگاه های اجرایی، از تایید فساد قیر تهاتری از سوی دستگاه های امنیتی و نظارتی خبر داد.
وارد کردن اتهامات و فساد در قیرتهاتری، بدون مستند، فرافکنی و تخریب اذهان عمومی است
وی نوشت تجربه سال های قبل نشان داده حواله های مذکور در بازار آزاد داخلی حتی در دوبی زیر قیمت خرید و فروش می شود و عامل خراب کردن بازار قیر ایران شده است. این نامه با انتقاد فعالان صنعت قیر مواجه شد.
به گزارش نفت ما، به دنبال نامه عاشوری به شورای نگهبان تحت عنوان "فروش حواله های قیر رایگان در کشور ثالث و تخلف در توقف تحویل وکیوم باتوم مصوب بودجه ۱۴۰۱"، مهرداد همتی دبیر انجمن قیر ایران در نامه ای به عاشوری نوشت: وارد کردن اتهامات کلی و اعلام زمینه بروز فساد بدون ذکر هرگونه دلیل و مستندی به نوعی فرافکنی و تخریب اذهان عمومی برای کسب نتیجه و منافع از دست رفته به هر قیمت است؛ که ظرفیت حقوقی شکایت را در زمان خود محفوظ می دارد. لذا، مسئولیت تنظیم گری، شفافیت و تأمین قیر دستگاه‌های اجرایی با نهادهای بالادستی است و عدم تحویل حواله وکیوم باتوم سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ دستگاه‌های اجرایی، دخالت در وظایف دستگاه بوده و بستر پیگیری حقوقی را در خود دارد.
همتی در ادامه نوشت:  بر اساس سیاست های کلی اصل ۴۴، شرکت‌های واگذار شده ملزم به تأمین نیاز مرجع واگذار کننده (وزارت نفت) بوده و بیان عدم موجودی وکیوم باتوم جهت تولید قیر عملاً تخلف از تعهدات اولیه می باشد. در نتیجه، وزارت نفت به عنوان مسئول نیاز سوخت کشور حتماً برای ارائه توضیحات کافی در کمیسیون‌ها و صحن مجلس حاضر بوده و نمایندگان محترم بر اساس اخذ نقطه ‌نظرات، قانون بودجه را مصوب و ابلاغ نموده اند. تهدید کشور به اختلال در تأمین سوخت کشور به نوعی بازی در زمین دشمن است.  جای بسی تعجب است که معاون محترم وزیر نفت در مورد صادرات سوخت مازاد نیاز کشور مصاحبه کرده اند!
دبیر انجمن قیر ایران با یادآوری اینکه، اهداف کلی نظام در مراجع رسمی بررسی و مورد پایش قرار می گیرد،  تاکید نمود که با غوغا سالاری نمی‌توان از اجرای مصوبه قانونی و بودجه کشور طفره رفت.
به ادعای این فعال قیر،  مراودات و مشکلات مالی فی مابین آن انجمن و وزارت نفت چه ارتباطی با افکار عمومی داشته که بر آن اساس تصمیم به نقض قانون و اقدام فراقوه‌ای کرده اید؟ در کجای دنیا ناتوانی مدیریت یک مجموعه در تعامل با سازمان‌های مرتبط، مجوز نقض قانون، تهدید و عدم انجام تعهدات دستمزد، مالیات و بیمه و... می شود؟
همتی در ادامه نامه افزوده است:  در حال حاضر دو سوم وکیوم باتوم تولیدی در بورس کالا معامله شده که انجمن صنفی پالایش صنعت نفت و پالایشگاه‌ها در یک اقدام هماهنگ با شرکت بورس کالای ایران، با تغییر مکانیسم فروش در حراج باز، این کالا جهش ناگهانی قیمت را تجربه کرده است و در صورت عدم ورود قانونگذار و اختصاص ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن وکیوم باتوم در بودجه سال 1401 که نقش اساسی در توسعه راههای روستایی و ابنیه ساختمانی دارد، امروزه به قیمت بالای ۱۵ میلیون تومان افزایش یافته بود که نتیجه آن نابودی سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صادرات کشور، توقف پروژه های راهسازی و افزایش بهای ساخت راه و مسکن در کشور می گردید.
۹) با این روند (نشر اکاذیب)، دسترنج مردم که به سهام و اوراق بهادار تبدیل شده اینگونه بازی گرفته و پیشنهاد سقوط سهام را به طور غیر رسمی ارائه می کنید. 
دبیر انجمن قیر ایران در نامه خود تصریح کرده که این انجمن به ضرس قاطع اعلام می دارد وقتی منابع اعضای انجمن قیر ایران با فروش کالا در داخل کشور تأمین می گردد چه لزومی به فروش در بازار غیررسمی منطقه با ریسک بالا را دارد؟ شاید تجارب شکست فروش غیررسمی آن سازمان و یا قاچاق کالای انجمن صنفی را به اشتباه اعلام کردید.
همتی خطاب به عاشوری نوشت:  قانون بودجه ۱۴۰۱ به طور رسمی در مجلس تصویب و توسط شورای محترم نگهبان تائید و به دولت محترم ابلاغ گردیده است. این چه بدعتی است که اینگونه قانون بودجه کشور را به بازی گرفته اید؟ آیا به جز این است که منفعت از دست‌ رفته هزاران میلیاردی آن صنعت، شما را وادار به نقض قانون نموده و بازی سرزمین سوخته پیش گرفته اید؟
دبیر انجمن قیر ایران در پایان نامه از خداوند متعال صلابت لازم برای مسئولان محترم، دستگاه‌های اجرایی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در برخورد با متخلفان از اجرای قانون و رانت خواران را مسئلت نموده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما