۴
۲
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
کد مطلب : ۱۴۶۳۵۶
مدیرعامل پتروشیمی زاگرس تاکید کرد:

تولید متانول با شرایط فعلی به صرفه و منطقی نیست/ زیان چند هزار میلیاردی سهامداران از افزایش قیمت خوراک

دکتر متین دیداری، مدیرعامل پتروشیمی زاگرس در چهارمین سمینار متانول ایران گفت؛ سهامداران متانول از افزایش قیمت خوراک و یوتیلیتی زیان چندهزار میلیاردتومانی دیده اند.
متین دیداری
متین دیداری
دکتر متین دیداری، مدیرعامل پتروشیمی زاگرس در چهارمین سمینار متانول ایران گفت؛ سهامداران متانول از افزایش قیمت خوراک و یوتیلیتی زیان چندهزار میلیاردتومانی دیده اند.
به گزارش نفت ما، دیداری به افزایش لجام گسیخته قیمت خوراک و یوتیلی اشاره کرد و افزود: در سال ۹۸ خوراک ۵۸ درصد و در سال ۹۹ بالغ بر ۷۱ درصد و در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۷۹ درصد از هزینه تولید متانول را به خود اختصاص داده است.
مدیر عامل پتروشیمی زاگرس با اشاره به قیمت متوسط جهانی ۳۵۰ دلاری متانول در هر تن در حال حاضر تصریح کرد؛ هم اکنون هزینه تولید هر تن متانول ایران به ۳۳۸ دلار رسیده است و اصلا حاشیه سود مناسب و منطقی نیست.
وی افزود: مضافا افزایش هزینه یوتیلیتی به ۲۵۳ درصد در سالهای اخیر و وضع مالیات بر صادرات مواد خام صنعتی و نیمه صنعتی، متانول سازان را با بحران مواجه کرده و باعث خسارت چندهزار میلیارد تومانی به شرکتهای تولید کننده متانول و سهامداران آن شده است.
دیداری اظهار داشت: افزایش قیمت خوراک و یوتیلیتی ناعادلانه بوده است و حرکت سرمایه گذاران هلدینگ ها به سمت صنایع پایین دستی و زنحیره با ارزش افزوده بیشتر همچون الفین و پلی پروپیلن را از اقدامات موثر در خنثی سازی قیمتها دانست.
 وی در پایان با توجه به افزایش تولید متانول کشور خواستار حضور در بازارهای جدید و نقش آفرینی ایران در قیمتگذاری جهانی متانول شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

روغن و ارد گرون بشود ولی گاز متانول سازها گرون نشود؟
برو مصاحبه مصطفوی رو بخون ببین چطوری متانول سازها رو ضایع کرده
چرا بزرگ‌ترین توسعه‌دهنده گاز جهان، «ساختمان استاندارد» ندارد؟
فاطمه هلیسائی/رییس روابط عمومی شرکت مهندسی  و توسعه گاز ایران
تقویت دیپلماسی انرژی اولویت امروز کشور
حشمت اله رضایی؛ کارشناس انرژی