۱
۱
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲
کد مطلب : ۱۵۵۲۲۰

۱۲ پتروشیمی به کشور افزوده می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ۱۲ مجتمع تازه پتروشیمی به واحدهای پتروشیمی کشور در سال ۱۴۰۲ اصافه می شود و ٤٥٠٠ میلیارد تومان سرمایه در گردش واحدهای تکمیلی از طریق فروش اعتباری تأمین شده است.
۱۲ پتروشیمی به کشور افزوده می‌شود
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"، مرتضی شاهمیرزایی امروز در حاشیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری با بیان اینکه امروز شاهد ۹ قرارداد و ۹ تفاهم‌نامه همکاری در صنعت پتروشیمی بودیم که با شرکت‌های داخلی امضا شد، گفت: این در حالی‌ است که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی این صنعت به شرکت‌های خارجی وابسته بود.
وی با بیان اینکه انتظار می‌رود امسال به طور میانگین هر ماه یک طرح پتروشیمی به تولید برسد، اظهار کرد: این خبر بسیار مطلوبی برای این صنعت است چراکه بهره‌برداری از طرح افزون‌بر اشتغال پایدار، تولید ملی را افزایش داده و به دنبال تولید محصولات بالادستی و میانی پتروشیمی، صنایع تکمیلی نیز از واردات خوراک بی‌نیاز می‌شوند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه همه سهامداران و سرمایه‌گذاران باید همت را بر این گذارند که با کمک شرکت ملی صنایع پتروشیمی این برنامه راهبردی سال را به بهترین نحو محقق کنیم، گفت: امسال با بهره‌برداری از طرح‌های جدید، ۱۲ مجتمع تازه پتروشیمی به مجتمع‌های پتروشیمی کشور افزوده می‌شود. حدود یک ماه گذشته نیز پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس به بهره‌برداری رسید.
وابستگی به کالا و تجهیزات را به صفر نزدیک می کنیم
شاهمیرزایی با بیان اینکه انتظار ما این است که سرمایه‌گذاران صنعت پتروشیمی با همت همه فناوران داخلی و سازندگان کالا و تجهیزات در ۲ تا سه حوزه کارهای نیمه‌تمام را کامل کنند، گفت: اهتمام شرکت ملی صنایع پتروشیمی این است که وابستگی که از ۱۵ تا ۲۵ درصد به کالا و تجهیزات در برخی از طرح‌ها وجود دارد را به صفر نزدیک کنیم تا صنعت پتروشیمی نیازمندی‌های کالایی و تجهیزاتی خود را از سازندگان داخلی تأمین کند.
وی اظهار کرد: در بخش مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها برنامه اعلام شده است و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با کمک همه فناوران، پارک‌ها، مراکز پژوهشی و دانشگاهی همت ویژه‌ای در دستور کار قرار دادند تا پایان دولت سیزدهم به تولید همه کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی که به عنوان یک محصول راهبردی در پتروشیمی‌ها مورد نیاز است، دست یابد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اهمیت خودکفایی در کالا و تجهیزات صنعت پتروشیمی اظهار کرد: اگر در این زمینه خودکفا بودیم گام‌های تکمیل زنجیره ارزش را سریع‌تر برمی‌داشتیم که البته برنامه راهبردی و قطعی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دولت سیزدهم تحقق همین امر است تا جشن تکمیل زنجیره ارزش را در سال‌های نه‌چندان دور بگیریم.
شاهمیرزایی با بیان اینکه توانایی لازم برای خودکفایی در صنعت پتروشیمی در میان متخصصان و دانشمندان ایرانی وجود دارد، گفت: برنامه این شرکت این است که در کاتالیست‌ها تا پایان این دولت، کالا و تجهیزات حداقل در ۵ تا ۶ سال آینده به خودکفایی برسیم. در اجرای طرح‌های موجود توانا هستیم اما در بومی‌سازی دانش‌های فنی باید تمرکز کنیم.
وی با بیان اینکه تکمیل زنجیره ارزش و پرهیز از خام‌فروشی از آرمان‌های نظام است، اظهار کرد: با تبدیل منابع خام هیدروکربوری به محصولات با ارزش و نهایی، بیشترین اشتغال، کمترین سرمایه‌گذاری، کمترین انرژی‌بری و بالاتری ارزش افزوده در کشور ایجاد می‌شود.
فروش اعتباری و تأمین ۴۵۰۰میلیارد تومان سرمایه در گردش واحدهای تکمیلی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تنظیم و کنترل بازار محصولات پتروشیمی از سیاست‌های اصولی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که در این دولت به طور جد پیگیری می‌شود، گفت: در پی تفاهم‌نامه‌ای که پارسال میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی وزارت صمت منعقد شد، امروز شاهد این هستیم که ۴۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش واحدهای تکمیلی را از طریق فروش اعتباری تأمین شده است و مصمم هستیم که این مقدار را ارتقا دهیم.
۱۰۵ طرح پتروشیمی در حال اجراست
شاهمیرزایی با بیان اینکه مصمم هستیم مجوزهایی که در سال‌های گذشته داده شده اما سرمایه‌گذاران برنامه‌ای برای اجرای آنها ندارند را تعیین تکلیف کنیم به‌طوری‌که غربالگری ۱۰ تا ۱۵ مجوز انجام شده و از مدار خارج شده‌اند و خوراک آنها برای برنامه‌ریزی طرح‌های جدید آزاد شده است، گفت: ۱۰۵ طرح پتروشیمی هم‌اکنون در حال اجراست که طرح‌های پتروشیمی گچساران، آرتا انرژی و پتروناد آسیا از مواردی هستند که امسال به بهره‌برداری می‌رسند.
وی با بیان اینکه امسال مجتمع‌های تولیدی مکلف هستند که در شرایطی که محدودیت تأمین خوراک وجود ندارد با حداکثر ظرفیت، تولید داشته باشند تا شاهد افزایش تولید نسبت به سال‌های گذشته باشیم و افزون‌بر تأمین نیاز داخل، مازاد آن نیاز ارزی کشور را تأمین کند، گفت: افزون‌بر ۲۱ طرح پیشران تکمیل زنجیره ارزش، طرح‌های تازه‌ای در دستور کار است و به مجتمع‌های پتروشیمی تأکید شده است که از خوراک‌های موجود در واحدهای خود به سمت تولید محصولات جدید و تنوع‌بخشی به سبد محصولات پتروشیمی حرکت کنند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


رضا جنتی
ما آماده همکاری با شرکتهای پتروشیمی هستیم
www.azmiran.com