۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۱۵۵۵۳۸

تولید برق تجدیدپذیر از رطوبت هوا!

دانشمندان در یک مطالعه پیشگامانه پتانسیل تولید انرژی پاک از رطوبت موجود در هوا را نشان دادند.
تولید برق تجدیدپذیر از رطوبت هوا!
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"،دانشمندان دانشگاه ماساچوست در یک مطالعه پیشگامانه پتانسیل تولید انرژی پاک از رطوبت موجود در هوا را نشان دادند.
پروفسور جون یائو، نویسنده ارشد این مطالعه در این رابطه اظهار کرد: رطوبت موجود در هوا حاوی مقدار زیادی الکتریسیته است و هر یک از این قطرات حاوی یک بار هستند. زمانی که شرایط مناسب باشد، ابر می‌تواند از این بارها یک رعد و برق تولید کند. کاری که ما انجام داده‌ایم این است که یک ابر در مقیاس کوچک ساخته شده توسط انسان ایجاد کرده‌ایم که به‌طور پیش‌بینی‌شده و پیوسته برای ما برق تولید می‌کند.
دانشمندان این کار را با استفاده از فناوری دستگاهی به نام Air-gen انجام می‌دهند؛ با توجه به اینکه رطوبت هوا در فضای سه‌بعدی پخش می‌شود و ضخامت دستگاه Air-gen تنها کسری از عرض موی انسان است؛ هزاران دستگاه Air-gen می‌توانند روی هم قرار گیرند و تولید انرژی را بدون نیاز به فضای اضافی تا حد زیادی افزایش دهد. دستگاه Air-gen پتانسیل تولید برق در سطح کیلووات را دارد که برای استفاده استاندارد برق کافی است.
پروفسور جون یائو، نسبت به امکاناتی که این فناوری می‌تواند به ارمغان بیاورد خوش‌بین است و آینده‌ای را متصور است که در آن برق پاک در هر جایی قابل دسترسی باشد.
وی گفت: دنیای آینده را تصور کنید که در آن برق پاک هر کجا که هستید در دسترس باشد. ماهیت جهانی اثر Air-gen می‌تواند این دیدگاه را به واقعیت تبدیل کند و انرژی‌های تجدیدپذیر را بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار دهد.
این تحقیق که در مجله Advanced Materials منتشر شده است، می‌تواند بخش انرژی‌های تجدیدپذیر را متحول کند و راه را برای آینده‌ای پایدارتر هموار کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نحوه اقدام جهت سلب حضانت
شیدا آریایی پور/ کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی 
نفسم می گیرد در هوایی که .....
دکتر سمانه رحمت زاده