۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۰
کد مطلب : ۱۶۴۹۹۷

پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تولیدکننده آمونیاک سبز می‌شود

گل بابایی با اشاره به تمرکز پالایشگاه ستاره خلیج فارس بر پروژه‌های کیفی سازی فرآورده‌های نفتی توضیح داد: آخرین پروژه ای که در حال حاضر شرکت پالایش ستاره خلیج فارس بر آن متمرکز است، طرح تولید آمونیاک با ظرفیت حدود ۴۵۰ هزار تن در سال است.
پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تولیدکننده آمونیاک سبز می‌شود
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"،معاون تولید پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از برنامه این شرکت برای تولید آمونیاک سبز تا ۳ سال آینده خبر داد و گفت: در پالایشگاه ستاره خلیج فارس آمونیاک تولیدی از هیدروژن مازاد در پالایشگاه که به واسطه فرایند ریفورمینگ در تولید بنزین به دست می‌آید، تولید
هادی گل بابایی، معاون تولید پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس اظهار داشت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است و در حال حاضر این پالایشگاه با ظرفیت 450 هزار بشکه در روز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های کشور محسوب می‌شود.
وی در خصوص طرح‌های افزایش ظرفیت تولید و کیفی‌سازی این پالایشگاه با بیان اینکه پروژه‌های مختلفی در حال طرح ریزی و اجراست، گفت: ظرفیت تولید در پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اکنون به طور متوسط 40 میلیون لیتر در روز بنزین و 15 میلیون لیتر گازوئیل است که این مقدار، پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس را به یکی از اصلی‌ترین تولید کننده‌های سوخت کشور تبدیل کرده است.
گل بابایی ادامه داد: در گذشته ظرفیت اصلی ما 360 هزار بشکه در روز بود که با طرح‌های افزایش ظرفیت شرکت پالایش ستاره خلیج فارس این عدد به 450 هزار بشکه در روز رسیده است؛ علاوه بر آن برای پایدار کردن این حجم از تولید، پروژه‌های متعددی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس انجام شده است.
 وی با اشاره به تمرکز پالایشگاه ستاره خلیج فارس بر پروژه‌های کیفی سازی فرآورده‌های نفتی توضیح داد: آخرین پروژه ای که در حال حاضر شرکت پالایش ستاره خلیج فارس بر آن متمرکز است، طرح تولید آمونیاک با ظرفیت حدود 450 هزار تن در سال است.
گل بابایی آمونیاک تولیدی در ستاره خلیج فارس را متفاوت با سایر تولیدکننده‌های داخلی دانست و بیان کرد: تفاوت آمونیاک تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با سایرین در این است که پتروشیمی‌هایی که آمونیاک تولید می‌کنند، با تبدیل هیدروکربن آن را به سین‌گز تبدیل می‌کنند و به واسطه آن در راکتور های تولید آمونیاک محصول نهایی را به دست می‌آورند که به آن آمونیاک خاکستری گفته می‌شود؛ اما محصول تولیدی شرکت نفت ستاره خلیج فارس از نوع آمونیاک سبز است؛ در پالایشگاه ستاره خلیج فارس آمونیاک تولیدی از هیدروژن مازاد در پالایشگاه که به واسطه فرایند ریفورمینگ در تولید بنزین به دست می‌آید، تولید می‌شود.
معاون تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس در خصوص هزینه و سرمایه مورد نیاز این پروژه توضیح داد: سرمایه مورد نیازی که برای این پروژه پیش‌بینی شده است 230 میلیون دلار است و امیدواریم این پروژه طی سه سال آینده به بهره برداری برسد و طی چند ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
وی با بیان جایگزینی سوخت‌های هیدروژنی در جهان ابراز امیدواری کرد که با انجام این پروژه میزان ارزآوری کشور به میزان 100 میلیون دلار در سال افزایش یابد و گفت: در حال حاضر دنیا به سمت سوخت‌های هیدروژنی می‌رود. از این رو امیدواریم با تولید ظرفیت 450 هزار تن در سال آمونیاک سبز در چرخه صادرات قرار بگیرد و پیش بینی می‌شود حدود 100 میلیون دلار در سال به ارز آوری کشور کمک کند. با اجرای شدن این پروژه سوددهی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به میزان 10 درصد افزایش خواهد یافت.
گل بابایی در خصوص بازار خوب فروش آمونیاک در بازارهای داخلی و خارجی گفت: در حال حاضر خریداران متعددی در داخل به دنبال دستیابی به یک منبع تامین آمونیاک در کشورند. در حال حاضر چندین شرکت داخلی ابراز تمایل کرده‌اند تا با شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس تفاهم‌نامه‌ای برای پیش‌خرید آمونیاک امضا کنند.
 معاون تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اشاره به موقعیت جغرافیایی مناسب این شرکت برای صادرات، گفت: شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس در کنار ساحل قرار دارد و این امر سبب تسهیل صادرات برای این شرکت شده است؛ امروزه تامین سوخت هیدروژنی برای کشورهای اروپایی اولویت اصلی است و در تلاشند تا سال 2025 استفاده از سوخت‌های هیدروکربنی را متوقف کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه هیدروژن به طور مستقیم قابل انتقال نیست، کشورهای اروپایی به دنبال یک منبعی هستند که قابل انتقال باشد و تنها منبع هیدروژنی قابل انتقال آمونیاک است، این کشورها با واردات آمونیاک به طور مستقیم، می‌توانند در مقصد از آن به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

منبع:تسنیم 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


کنترل انتشار گاز دی اکسید کربن و پتانسیل احداث کراکرهای LPG در این زمینه
ساسان طالب نژاد، دکترای مهندسی شیمی/کارشناس توسعه کسب و کار درحوزه پالایش و پتروشیمی
ناکارآمدی یا سایه دکل گمشده
محمد صفوی/ مدیر روابط عمومی سابق تاسیسات دریایی ایران
روابط عمومی قلب تپنده سازمان است
عبدالمجيدكمالى /رئيس روابط عمومى شركت مخازن سبزپتروشيمى عسلويه