۶
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
کد مطلب : ۱۳۱۷۹۲
سرطان، مهاجرت و آلودگی محیط زیست دستاورد فرسودگی لوله های نفت؛

حوادث سریالی خطوط لوله نفت، کی پایان می یابد!؟

دوباره حادثه و باز هم حادثه در صنعت نفت، در 23 آذر خط لوله 30 اینچ نفت مارون-اصفهان در منطقه تلمبه ‌خانه روستای گندمکار از توابع سرخون مرکز بخش میانکوه شهرستان اردل در استان چهار محال و بختیاری، دچار آتش سوزی شد.در حادثه ای دیگر ترکیدگی خط لوله گاز سراسری در بافق در 24 آذر اتفاق افتاد.
حوادث سریالی خطوط لوله نفت، کی پایان می یابد!؟
 به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   عطاالله ابراهیمی، رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اعلام کرد که خسارت شکستگی خط لوله نفت مارون به خاکِ کشاورزی و منابع آبی جبران ناپذیر است و شرکت ملی نفت نسبت به پاکسازی رودخانه و همچنین خاک کشاورزی آلوده به مواد نفتی باید اقدام کند. وی تاکید کرده که آسیب هایی از جمله سوختن باغات انار و انجیر و بلوط بنه، و صدمه به مزارع و دامهای منطقه وارد شده است.
علی مریدی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به دو ابلاغیه این سازمان به شرکت نفت در پی حادثه سرخون گفته است: غیر از حوادث این چنینی - که ابعاد بسیار بزرگی دارند -، ما نگران حوادثی هستیم که به دلیل فرسودگی خطوط لوله انتقال نفت رخ می ‌دهند و ما متوجه آنها نمی ‌شویم و با چشم دیده نمی‌ شوند. وی در ادامه با بیان اینکه روش‌ های مختلفی به لحاظ فنی برای پاکسازی خاک از آلودگی وجود دارد، تصریح کرد: به ‌هرحال این روش ‌ها هزینه و زمان ‌بر هستند. با این ‌وجود بر اساس قانون حفاظت از خاک ما از شرکت نفت خواسته ‌ایم که در درجه اول نسبت به رفع آلودگی اقدام کرده و برنامه و روش خود را برای این کار به ما اعلام کند و درجه دوم بودجه ‌ای را برای پیشگیری از تکرار حوادث مشابه و بازسازی خطوط لوله انتقال درنظر بگیرد.
قاسم عرب یارمحمدی، مدیر عامل شرکت خطوط لوله و مخابرات، علت حادثه را رانش زمین  اعلام کرده است اما نکته ای که مهم است اینکه اظهار کرده، رانش زمین در این منطقه پیش از این هم سابقه داشته است و هیچ اقدامی جهت پیشگیری از این اتفاق صورت نگرفته است. در حالی که آخرين خريد زمين‌ براي توسعه خطوط لوله نفت مارون در سرخون در سال 1393 انجام شده، ولی باز اقدامات و خدمات لازم انجام نشده است. باید توجه داشت این لوله‌ ها اگر فرسوده نبودند حتی با رانش زمین باید استقامت مکانیکی در برابر حوادث داشته باشند و اگر منطقه در معرض خطر رانش زمین قرار دارد، این خط لوله باید تغییر مسیر داده و به مکانی دیگر منتقل شود.
در حادثه سرخون، تعدای از اهالی منطقه مسوم شده و به بیمارستان منتقل شدند. شایان ذکر است خط لوله نفت مارون با عمر تقریبا 50 ساله در منطقه سرخون تاکنون 5 بار دچار حادثه شده است.
تکرار این دست حوادث در این منطقه باعث شده که آب آشامیدنی، آب کشاورزی، دامداری، باغات و شیلات و آبزیان منطقه از بین برود و در نتیجه باعث مهاجرت عمده ساکنان منطقه به شهرهای دیگر بویژه به استان اصفهان شود که ود پیامدهای اجتمای ناخواسته ای دارد و جمعیت مشغول به حرفه کشاورزی و دامداری که تولید کننده است به مصرف کننده با مشاغل کاذب تبدیل می کند.
حوادث متعدد خط لوله نفتی مارون در سرخون باعث مسمومیت از طریق محصولات کشاورزی و دامی شده و باعث بیماری های گوارشی و ریوی برای اهالی شده است. در نتیجه آب و خاک و محیط زیست این منطقه خاصیت سرطان زایی پیدا کرده است. مضافا زمین های کشاورزی منطقه، در اثر آلودگی نفتی تا30 سال قابل کشت نیستند و به خاطر آلوده بودن آب و خاک منطقه، اجازه توزیع محصولات کشاورزی به سایر نقاط کشور داده نمی شود.
سریال حوادث در منطقه سرخون باعث شده که سرچشمه های آب سد کارون آلوده شده و زندگی 5 میلیون شهروند خوزستانی تهدید شود.
حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در ۲۰ شهریور گذشته در سفر به شهرکرد و در نشست شورای اداری چهارمحال و بختیاری خواستار رفع مشکل نشت آلودگی خط لوله نفتی مارون شده بود. لذا شرکت ملی نفت باید نتیجه مطالعات تغییر در خط انتقال نفت مارون در بخش میانکوه را که پیشتر با یکی از دانشگاه‌ های مهم کشور منعقد کرده است، هرچه زودتر عملیاتی کند تا خطر نشت و آتش سوزی جان مردم، رفت و آمد و تولید و اشتغال در منطقه را تهدید نکند.
شایان ذکر است که نفت ما در یک رشته گزارش هایی، بارها حادثه خیز بودن خطوط لوله نفت و گاز کشور اشاره کرده بود و راهکار موثر را استفاده از فناوری های نوین بازرسی و پایش خطوط لوله با توجه به کارایی بالا و هزینه پایین جهت جلوگیری از حوادث مشابه، اعلام کرده بود، امری که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است.
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا ایران درحال حذف شدن از مسیر ترانزیتی شرق به غرب است؟
مهندس آرین مهدی زاده/دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران-ترکیه
صنعت پتروشیمی؛ پیشران جهش تولید 
جواد باقرزاده/ سرپرست مالی پتروشیمی سبلان