۲
۱
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۲
کد مطلب : ۱۶۴۹۳۸
مدیرعامل تاپیکو در گفت و گو با نفت ما خبر داد:

یک قدم تا بورسی شدن پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس

مدیریت تاپیکو پرونده بدهی ١۵ ساله را بست
افقهی گفت: نفت ستاره خلیج فارس بزرگترین بیش از نیمی از بنزین مصرفی کشور را تامین می کند. از این رو وجود چنین دارایی در سبد سرمایه‌گذاری تاپیکو بسیار تأثیرگذار و قابل توجه می باشد که البته ورود آن به بورس و قیمت‌گذاری بر روی تابلوی معاملات می تواند تاثیر مثبت قابل توجهی بر ارزش سهام تاپیکو داشته باشد.
فایل ویدیو
بابک افقهی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران به خبرنگار نفت‌ما توضیحاتی در خصوص تلاش های بی‌وقفه این شرکت در جهت برطرف کردن موانع ورود بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان به بورس اوراق بهادار ارایه کرد.
مدیرعامل تاپیکو گفت: نفت ستاره خلیج فارس بزرگترین شرکت از منظر درآمدی و همچنین بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان به ارزش بالغ بر ٨ میلیارد دلار است که بیش از نیمی از بنزین مصرفی کشور را تامین می کند. از این رو وجود چنین دارایی در سبد سرمایه‌گذاری تاپیکو بسیار تأثیرگذار و قابل توجه می باشد که البته ورود آن به بورس و قیمت‌گذاری بر روی تابلوی معاملات می تواند تاثیر مثبت قابل توجهی بر ارزش سهام تاپیکو داشته باشد.
وی در خصوص برطرف کردن موانع ورود پالایشگاه نفت ستاره به بورس افزود: اما یکی از مهم ترین چالش های بر سر راه عرضه اولیه سهام شرکت نفت ستاره خلیج فارس در بورس، وجود بدهی ارزی هنگفتی است که سالیان سال گریبان شرکت را گرفته بود. این بدهی ناشی از یک تسهیلات ارزی با نرخ بهره های متعدد بود که از سه نهاد دیگر به شرکت واگذار شده و هر ساله با افزایش نرخ ارز، تسعیر می شد. در نهایت این بدهی ارزی در صورت های مالی اخیر نفت ستاره در حدود ٣ میلیارد دلار منعکس شد که همین موضوع مانع اصلی بر سر راه پذیرش سهام آن در بورس اوراق بهادار بود.
افقهی در ادامه گفت: در نتیجه برای برطرف کردن چالش موجود، جلسات کارشناسی متعدد و فشرده ای با بانک مرکزی برگزار شد که نهایتا خوشبختانه با ورود شخص رییس کل بانک مرکزی و معاون ارزی ایشان، این معضل ١۵ ساله برطرف شد. یعنی مقرر شد طی صورتجلسه ای، تسهیلات ارزی مذکور با نرخ بهره های متعدد، تبدیل به بدهی ارزی در قالب تسهیلات ارزی میان بانک مرکزی و نفت ستاره شود.
مدیرعامل شرکت تاپیکو در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با حمایت و موافقت موثر وزیر نفت، سهامداران نفت ستاره و پذیرش هیات عامل بانک مرکزی این تلاش سازنده که موجب به تهیه صورتجلسه و توافق طرفین شده به خط پایان برسد تا بتوانیم اتفاق بسیار خوب برای سهامداران تاپیکو و بازار سرمایه رقم بزنیم. قطعاً با ورود شرکت نفت ستاره خلیج فارس به بازار سرمایه، شاهد تغییر بسیار مثبت در پرتفوی سرمایه‌گذاری تاپیکو خواهیم بود.
گفتنی است پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت اسمی ٣۶٠ هزار بشکه در روز و با ظرفیت عملی ۴۵٠ هزار بشکه در روز با خوراک میعانات گازی در حال فعالیت است و با هزینه ای بالغ بر ۴ میلیارد یورو ساخته شده و تاثیرات بسیار مثبتی بر جریان انرژی از جمله تولید گاز طبیعی و تولید برق داشته است.
این پالایشگاه سالانه بین ۶ تا ٧ میلیارد دلار درآمد (حدود ٩٠ تا ١٠٠ هزار میلیارد تومان) دارد و با تولید روزانه بیش از ۴۵ میلیون لیتر بنزین تأمین روزانه در حدود ۵٠ درصد بنزین مصرفی و ١٧ میلیون لیتر نفت گاز مطابق استاندارد یورو ۵ و محصولات دیگر ازجمله گاز مایع، نفتا و سوخت جت در کارنامه دارد و باعث شد تا بیش از ٣٠ میلیون یورو در روز سود آوری از بابت جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی و واردات بنزین و مجموعاً سالانه بیش از ١٠ میلیارد یورو صرفه جویی ارزی به همراه داشته باشد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


اقای افقهی لطفا بفکر شرکتهای زیر مجموعه خودتون باش با این مدیران بی سوادتون از جمله شرکت مهندسی فیرمکو که دیگه نابود شد
ناکارآمدی یا سایه دکل گمشده
محمد صفوی/ مدیر روابط عمومی سابق تاسیسات دریایی ایران
روابط عمومی قلب تپنده سازمان است
عبدالمجيدكمالى /رئيس روابط عمومى شركت مخازن سبزپتروشيمى عسلويه