۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸
کد مطلب : ۱۴۱۳۲۴

عقب‌نشینی۲۷ هزار و ۲۹۳ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در یک روند ریزشی با عقب‌نشینی ۲۷ هزار و ۲۹۳ واحد همراه شد.
عقب‌نشینی۲۷ هزار و ۲۹۳ واحدی شاخص بورس
  به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما "،   بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز کاری هفته یک روند رو به کاهش در پیش گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با عقب‌نشینی 27 هزار و 293 و احد به رقم یک میلیون و 383 هزار و 485 واحد رسید.
با این حساب شاخص کل کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی را ترک کرد و به کانال یک میلیون و300 هزار واحدی وارد شد.
همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 3236 واحد به رقم 383 هزار و 528 واحد رسید.ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 528 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از 5.3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 528 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 23 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
همچنین ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از 3 هزار و 115 میلیارد تومان رسید، با این حساب ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار و 138 میلیارد تومان فراتر رفت.
امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با نگاه وزنی ارزشی هر کدام 1.93  درصد کاهش یافتند.
شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن فقط 0.84 درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 1.7 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 2.1 درصد  افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 1.6 درصد کاهش یافت.این نشان می‌دهد امروز رفتار هیجانی معامله‌گران حقیقی در بازار اول که بازار خرده‌فروشی به شمار می‌رود، اثر بیشتری در ریزش شاخص داشته است.
 نمادهایی که به طور معمول در رشد شاخص مؤثر بودند امروز به خاطر تقاضا برای فروش سهام آنها قرمزپوش بودند بگونه‌ای که نماد فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، شستا، گسترش نفت و گاز پارسیان، صنعتی چادرملو، سرمایه‌گذاری غدیر و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.
در فرابورس ایران امروز شاخص کل با کاهش 254 واحد به رقم 19 هزار و 988 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 116 هزار میلیارد تومان رسید.
ارزش بازار پایه فرابورس هم به 361 هزار میلیارد تومان رسید، معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 279 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 131 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
امروز نماد صنعتی مینو یک تنه بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، گهرزمین، پتروشیمی تندگویان و فرابورس ایران بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
  با توجه به اینکه واحدهای پالایش یکم سال گذشته مرکب از باقیمانده سهام دولت در 4 پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس در قالب پالایش یکم به قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری 10 هزار تومان به مردم فروخته شد، متأسفانه این واحدها در اوج بازار فروخته شده و پس از آن بازار مرتب سقوط کرد و خریداران پالایش یکم از سال گذشته تا کنون که بیش از 14 ماه می‌گذرد ،به جای اینکه سود کنند هنوز از 30 درصد زیان از اصل سرمایه همراه هستند هر واحد پالایش یکم امروز 7004 تومان معامله شد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آینده نگری در دستور کار معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت
شیدا آریایی پور/کارشناس نفت و انرژی و پژوهشگر
کلاف سردرگم گازمایع
باقر قائمی/کارشناس ارشد نفت و انرژی
دیپلماسی انرژی و امنیت اقتصادی
محمد رسول ایزدی/کارشناس حقوق بین‌الملل